O czym może świadczyć nadmierne pocenie się?

Patrycja

Zdrowie

08.07.2021 9:04

O czym może świadczyć nadmierne pocenie się?

Nadmierne pocenie się to sygnał ze strony ciała, który może świadczyć o rozwijającej się chorobie. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i kiedy nadmierne pocenie się jest powodem do niepokoju.

Wstydliwy problem

Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w naszym organizmie, który chroni nas przed przegrzaniem. Jednak nadmierne pocenie może skutecznie uprzykrzyć życie, powoduje dyskomfort i zawstydzenie. Plamy z potu na ubraniach oraz nieprzyjemny zapach, na który nie pomagają antyperspirtanty mogą wyprowadzić z równowagi. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i kiedy nadmierne pocenie się jest powodem do niepokoju.

Zdjęcie O czym może świadczyć nadmierne pocenie się? #1

Nadmierne pocenie się- przyczyny

Pocenie się podczas wysokich temperatur, gdy zmagamy się z gorączką, jesteśmy zdenerwowani lub zestresowani jest naturalnym zjawiskiem. Jednak nadmierne pocenie się to sygnał ze strony ciała, który może świadczyć o rozwijającej się chorobie lub dolegliwości. Może także wynikać z chorób takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroba Parkinsona, akromegalia. Może być objawem zawału lub być wynikiem zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Może występować w związku ze zmianami hormonalnymi, zwłaszcza w ciąży i okresie menopauzy, a także z powodu nadwagi i otyłości. Nadpotliwość może być wywołana długotrwałym stresem, na jaki jesteśmy narażeni. Dzieje się tak dlatego, że podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny zwiększają potliwość.

Nadmierne pocenie się- charakterystyka

Nadmierne pocenie się, inaczej nadpotliowść lub hiperhydroza, to schorzenie, które polega na tym, że dotknięta nim osoba poci się bez względu na okoliczności. Występują dwa rodzaje nadpotliwości: pocenie zlewne oraz pocenie nocne.

Zdjęcie O czym może świadczyć nadmierne pocenie się? #2

Kiedy udać się do lekarza?

Kiedy nadmierne pocenie uprzykrza Ci życie i nie wiesz, co jest jego przyczyną, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zleci wykonanie badań krwi i moczu, aby wykluczyć czynniki chorobowe.

Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem?

Zjawisko to można zahamować, stosując specjalne antyperspiranty oraz tabletki na pocenie. W znacznym stopniu zmniejszą wydzielanie potu oraz zneutralizują jego zapach. Można tez poddać się specjalnemu zabiegowi, z wykorzystaniem botoksu (toksyny botulinowej), który wstrzykiwany jest w rejonach ciała najbardziej potliwych. Zabieg ten powstrzyma funkcjonowanie gruczołów potowych na kilka miesięcy.

Pomocny okaże się też zabieg jonoforezy, który polega na przepuszczaniu prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu przez rejon dotknięty nadpotliwością. Po tym zabiegu gruczoły potowe zostają uszkodzone. Także lipoliza laserowa trwale niszczy gruczoły, dzięki czemu problem znika.

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się

  • Dbaj o higienę osobistą, szczególnie o miejsca, które pocą się nadmiernie. 
  • Codziennie bierz prysznic, używaj mydła antybakteryjnego. Po kąpieli dokładnie się osusz, zanim zaaplikujesz antyperspirant.
  • Wybieraj ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów.
  • Na noc zakładaj cienką bawełnianą piżamę, do snu nie ubieraj skarpetek.
  • Stosuj specjalne wkładki pod pachy, które ochronią odzież przed potem.
  • Zadbaj o odpowiednią dietę. Unikaj potraw mocno przyprawionych, ostrych, alkoholu i kofeiny.
  • Pamiętaj o regularnym nawadnianiu- wypijaj od 2 do 2,5 litrów płynów dziennie. Nadmierna potliwość może być powodem odwodnienia.
  • Pij napary ziołowe (z szałwii, pokrzywy lub skrzypu), które zmniejszą wydzielanie potu.