Nowy wariant Delta- jakie są jego objawy?

Patrycja

Zdrowie

01.07.2021 21:56

Nowy wariant Delta- jakie są jego objawy?

Od kilku miesięcy w Europie rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Delta. Atakuje on głównie osoby niezaszczepione! Dowiedz się, jakie są objawy indyjskiego wariantu COVID-19? Czy mamy się czego obawiać?

Nowy wariant koronawirusa

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Delta, od kilku miesięcy rozprzestrzenia się w Europie. Wariant Delta jest o 60% bardziej zakaźny i atakuje głównie osoby niezaszczepione! Eksperci alarmują, że indyjska mutacja daje nieco inne objawy, niż koronawirus z Wuhan.

Jakie są objawy wariantu Delta koronawirusa?

Podstawowe objawy indyjskiego wariantu to: wysoka gorączka, uporczywy kaszel oraz utrata lub zmiana węchu i smaku. Nowy wariant może wywołać nieco inne symptomy COVID-19. Należą do nich: ból głowy, ból gardła i kaszel, wysypka, rozstrój żołądka, mdłości, wymioty, biegunka, suchość w ustach, zaczerwienione oczy. Jak informują eksperci, zakażenie wariantem indyjskim przypomina bardziej przeziębienie niż COVID-19. Objawy utrzymują się przez około 2 tygodnie.

Czy mamy się czego obawiać?

Od połowy maja w Polsce następuje wygaszanie wirusa. Wynika to z surowych ograniczeń kontaktów społecznych i coraz większej ilości osób zaszczepionych. Jednak na jesień możemy mierzyć się z czwartą falą pandemii, a mutacja Delta w całej Polsce może stać się wariantem większościowym.

Jak uchronić się przed indyjską mutacją Delta?

Nowe warianty COVID-19 rozprzestrzeniają się dokładnie w ten sam sposób, jak jego pierwotna wersja. Mutacja Delta jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa od innych. Dowiedz się, jak się przed nią chronić.

  • Zaszczep się jednym z czterech dostępnych preparatów przeciwko Covid-19 (Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson). Pełne zaszczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na koronawirusa.
  • Unikaj tłumów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  • Utrzymuj dystans społeczny, co najmniej 1,5-2 metry od drugiej osoby.
  • Zawsze zasłaniaj nos i usta za pomocą maseczki ochronnej. Noś ją podczas zakupów, czy w komunikacji zbiorowej.
  • Zadbaj o prawidłowe noszenie maseczki- upewnij się, że zasłania nos i usta. Jednorazowe maseczki zakładaj zgodnie z przeznaczeniem, tylko raz.
  •  Warto rozważyć noszenie maseczek z filtrami (np. FFP2).
  • Często myj ręce, za pomocą ciepłej wody z mydłem. Stosuj regularnie żele antybakteryjne i płyny do dezynfekcji.
  • Unikaj dotykania twarzy, zwłaszcza okolic ust, nosa i oczu brudnymi rękami.