Upławy- jak odróżnić normalną wydzielinę od infekcji?

Patrycja

Zdrowie

05.07.2021 19:49

Upławy- jak odróżnić normalną wydzielinę od infekcji?

Upławy od prawidłowej wydzieliny różnią się kolorem, konsystencją, objętością oraz zapachem. Dowiedz się, jak je od siebie odróżnić i kiedy świadczą o infekcji intymnej? Jak wygląda leczenie?

Jak odróżnić upławy od naturalnej wydzieliny? 

Naturalna wydzielina

W czasie cyklu każda kobieta może dostrzec na bieliźnie ślady wydzieliny z pochwy. Prawidłowa wydzielina z narządów rodnych to nawilżający śluz, który jest wytwarzany przez błonę śluzową pochwy i nie stanowi powodu do niepokoju. Normalna wydzielina powinna być mleczna lub przejrzysta, pozbawiona zapachu. 

Fazy cyklu a wydzielina

Jej ilość zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. W początkowej fazie cyklu miesiączkowego nie ma wydzieliny lub jest skąpa i ma mleczną barwę. W czasie owulacji przypomina kurze białko- jest obfita i sprężysta. W drugiej połowie cyklu jest gęsta i nieprzejrzysta.

Czym są upławy?

Upławy to nadmierna wydzielina, która różni się wyglądem, konsystencją i zapachem. Najczęściej są pieniste, serowate, żółte lub brązowe. Towarzyszy im nieprzyjemny zapach oraz ból, świąd i pieczenie okolic intymnych.

O czym świadczą upławy?

Upławy w 90% przypadków pojawiają się w wyniku infekcji intymnej, najczęściej wskutek bakteryjnego zapalenia pochwy, grzybicy lub rzęsistkowicy. Ich wygląd, konsystencja, kolor i zapach, związany jest z rodzajem zakażenia.

Kiedy mamy do czynienia z infekcją intymną?

Upławy zwykle świadczą o infekcji intymnej. Infekcja intymna rozwija się na skutek działania bakterii i grzybów, które wpływają na zaburzenia mikroflory pochwy. Oprócz upławów, zazwyczaj towarzyszą jej świąd, pieczenie i ból.

Przyczyn powstawania infekcji jest wiele. Wśród nich najczęściej wyróżnia się: nieodpowiednią higienę, ciążę, menopauzę, przyjmowanie niektórych leków, stosowanie antykoncepcji, zaburzenia hormonalne, stres, osłabienie odporności, czy różnego rodzaju choroby (np. cukrzycę).

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Leczenie upławów zależy od przyczyny ich powstawania, wiec jeśli pojawiły się u Ciebie takie objawy, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. Lekarz postawi odpowiednią diagnozę i sprawdzi, czy w okolicach intymnych nie rozwinął się stan zapalny. Wykona badania, które pozwolą określić rodzaj infekcji i rozpocząć leczenie. Pamiętaj, że nieleczone choroby mogą doprowadzić do wielu groźnych powikłań.