Pocisz się w nocy? To może oznaczać ze chorujesz

Patrycja

Zdrowie

28.10.2020 11:34

Pocisz się w nocy? To może oznaczać ze chorujesz

Nocne pocenie może być objawem różnych dolegliwości. Może oznaczać kłopoty ze zdrowiem: od gorączki, po cukrzycę, nadczynność tarczycy, a nawet nowotwory. Jeśli pocisz się w nocy, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co może to oznaczać.

Zdjęcie Pocisz się w nocy? To może oznaczać ze chorujesz #1

Nocne pocenie

Nocne pocenie może przydarzyć się każdej z nas. Ma wiele przyczyn, od zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy, przyjmowania niektórych leków, przez przeziębienie, aż po poważne choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, a nawet rak. Nie wolno lekceważyć nocnych potów, zwłaszcza jeśli często ich doświadczasz.

Przyczyny nocnego pocenia

Wysoka temperatura

Powodem występowania nocnych potów, może być za wysoka temperatura, w pomieszczeniu w którym śpimy. Zawsze przed snem warto przewietrzyć sypialnie, aby wpuścić do niej świeże powietrze. Latem śpijmy przy uchylonym oknie, zapewni to przyjemny nocny chłód. Zimą zadbajmy o to, by temperatura w sypialni nie była za wysoka, nie zapominajmy o nawilżaniu powietrza.

Zdjęcie Pocisz się w nocy? To może oznaczać ze chorujesz #2

Przyjmowanie leków

Nocne pocenie może występować na skutek przyjmowania niektórych leków. Zwłaszcza napotnych i przeciwgorączkowych, ale także leków sterydowych, czy przeciwdepresyjnych. Część z nich może wywoływać taki efekt.

Przeziębienie

Wirusowe lub bakteryjne infekcje, którym towarzyszy gorączka i dreszcze, są najczęstszym powodem nocnego pocenia. Odpowiedzią organizmu na wysoką temperaturę, jest zwiększone wytwarzanie potu przez gruczoły. Stąd występowanie zlewnych potów, zwłaszcza nocą.

Zdjęcie Pocisz się w nocy? To może oznaczać ze chorujesz #3

Nadczynność tarczycy

Ta choroba wywołana jest przez zaburzenie produkowania hormonów przez gruczoł tarczycy i ma wiele objawów. Jednym z nich są zlewne, nocne poty, a także narastająca w ciągu dnia potliwość. Oprócz tego, nadczynności tarczycy towarzyszą także inne symptomy: osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie, spadek masy ciała, utrata apetytu, kołatanie serca.

Zdjęcie Pocisz się w nocy? To może oznaczać ze chorujesz #4

Cukrzyca

Obfite poty mogą towarzyszyć cukrzycy. Gdy poziom cukru w organizmie spada dochodzi do hipoglikemii, a u chorego pojawia się osłabienie, drżenie mięśni, zawroty głowy i silne pocenie.

Nowotwory

Nocne pocenie się może być wczesnym objawem niektórych rodzajów nowotworu, na przykład układu chłonnego. Osłabienie, brak apetytu, powiększone węzy chłonne i silne nocne poty, to częste objawy białaczki, chłoniaka i ziarnicy.

Zdjęcie Pocisz się w nocy? To może oznaczać ze chorujesz #5

Menopauza

Do objawów menopauzy zalicza się uderzenia gorąca, którym towarzyszą zlewne poty. Mogą one pojawiać się nocą, trwać nawet przez kilka lat i być bardzo uciążliwe.