Brak miesiączki? Poznaj przyczyny i możliwe leczenie.

Patrycja

Zdrowie

05.07.2021 19:43

Brak miesiączki? Poznaj przyczyny i możliwe leczenie.

Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny braku miesiączki. Dowiedz się, jak wygląda leczenie.

Kilka słów i cyklu miesiączkowym

Cykl miesiączkowy, to comiesięczny proces owulacyjny, który zachodzi w organizmie kobiety. To zmiany mające na celu przygotowanie narządów rodnych do zapłodnienia. Jest kontrolowany przez żeńskie hormony płciowe, głównie estrogen i progesteron. Cykl miesiączkowy zwykle trwa 28 dni, jednak jego długość może się różnić i trwać od 21 do 35 dni. Czasem jednak dochodzi do zaburzeń miesiączkowania. Dowiedz się, z czego może to wynikać.

Jakie są przyczyny braku miesiączki?

Cykl miesiączkowy może ulec rozchwianiu na skutek oddziaływania różnych czynników.

Ciąża

Pierwszym powodem braku miesiączki, który nasuwa nam się na myśl, jest ciąża. Wbrew pozorom to nie jedyna przyczyna zaburzeń okresu.

Karmienie piersią

Podczas karmienia piersią wydziela się hormon prolaktyna, który odpowiada za produkcję mleka. Oprócz tego zapobiega wydzielaniu hormonów rozrodczych i hamuje okres.

Stres

Zaburzenia miesiączkowania mogą występować na skutek silnego stresu. W sytuacjach stresowych organizm wytwarza hormony, kortyzol i adrenalinę, które powodują brak okresu.

Odchudzanie

Stosowanie zbyt restrykcyjnych diet i gwałtowny spadek masy ciała, może spowodować zaburzenia miesiączkowania. Także intensywny wysiłek fizyczny może do tego doprowadzić.

Przeziębienie

Inną przyczyną braku okresu może być przeziębienie i obniżenie odporności organizmu. Osłabiony organizm może wpływać na osłabienie pracy układu rozrodczego i powodować wydłużenie cyklu.

Długie i częste podróże

Długi i częste podróże związane ze zmianą stref czasowych, mogą wpływać na zaburzenia miesiączkowania. Rozregulowanie zegara biologicznego wpływa na zmiany hormonalne, która mogą prowadzić do braku okresu.

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia miesiączkowania mogą występować w związku z zespołem policystycznych jajników (PCOS). To schorzenie ginekologiczne, które występuje u kobiet w wieku rozrodczym.

Choroby tarczycy

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą spowodować brak okresu.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Może wpływać na to odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Ich regularne stosowanie sprawia, że długość cykli jest regulowana, a gospodarka hormonalna wyrównana. Organizm potrzebuje trochę czasu, żeby wrócić do równowagi.

Menopauza

Menopauza, czyli klimakterium to okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do szeregu zmian i dolegliwości, w wyniku których ustaje menstruacja i ulega zakończeniu okres płodności.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania

Leczenie braku miesiączki jest uzależnione od jego przyczyny. Postanowienie właściwej diagnozy może być skomplikowane. Ginekolog przeprowadza wywiad, badanie ginekologiczne, z udziałem ultrasonografu i zleca wykonanie badań hormonalnych. Najczęściej stosuje terapię hormonalną, pacjencie podaje się estrogeny lub progestageny.