Brzydki zapach potu- czy można sobie z nim poradzić?

Patrycja
Zdrowie
08.07.2021 9:03
Brzydki zapach potu- czy można sobie z nim poradzić?

Zwykle o brzydki zapach potu posądzany jest brak higieny. Jak się okazuje przyczyny tego nieprzyjemnego zjawiska mogą być inne. Dowiedz się, z czego to wynika i jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego pot ma brzydki zapach?

Pot wydzielany przez gruczoły głównie składa się z wody, ale też w dużej części cholesterolu, trójglicerydów i kwasów tłuszczowych. Ich bakteryjny rozkład powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. 

Nie tylko nieodpowiednia higiena ciała przyczynia się do brzydkiego zapachu potu. Wpływa na to także stosowanie nieodpowiednich środków hamujących jego wydzielanie. Duży wpływ mają również zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu, nieodpowiednia dieta oraz różnego rodzaju choroby: nadpotliwość, cukrzyca, czy problemy z nerkami.

Brzydki zapach potu

Brzydki zapach potu to duży problem, który może wywoływać spore zawstydzenie i zakłopotanie, a także utrudniać codzienne funkcjonowanie. Gdy na nieprzyjemny zapach potu, nie pomagają antyperspirtanty, ani częste mycie, może to spowodować spory dyskomfort. Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym problemem.

Zdjęcie Brzydki zapach potu- czy można sobie z nim poradzić? #1

Jak sobie poradzić z brzydkim zapachem potu?

 1. Najprostszym sposobem na maskowanie brzydkiego zapachu potu jest dbanie o higienę osobistą, szczególnie o miejsca, które pocą się nadmiernie. 
 2. Może pomóc codzienna kąpiel z użyciem mydła antybakteryjnego i częsta zmiana bielizny.
 3. Zastosuj preparaty, które zneutralizują przykry zapach, ale przede wszystkim ograniczą wydzielanie  Sięgnij po specjalistyczne produkty na bazie chlorku glinu.
 4. Aplikuj je na umytą i dokładnie osuszoną skórę, na noc. Wówczas składniki hamujące wydzielanie potu mają czas, żeby się wchłonąć i zacząć działać. Antyperspiranty stosuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu – najczęściej dwa-trzy razy w tygodniu.
 5. Nie używaj zwykłych dezodorantów, które zapewnią uczucie chwilowej świeżości, ale nie wpłyną na ograniczenie pocenia.
 6. Wybieraj ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów, np. bawełniane.
 7. Stosuj specjalne wkładki pod pachy, które ochronią odzież przed potem.
 8. Zadbaj o odpowiednią dietę. Unikaj potraw mocno przyprawionych, ostrych, alkoholu i kofeiny.
 9. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu- wypijaj od 2 do 2,5 litrów płynów dziennie. Nadmierna potliwość może być powodem odwodnienia.
 10. Pij napary ziołowe (z szałwii, pokrzywy lub skrzypu), które zmniejszą wydzielanie potu.
 11. Gdy nieprzyjemny zapach potu i nadmierne pocenie utrudniają Ci życie, możesz zdecydować się na jeden ze specjalistycznych zabiegów, który powstrzyma funkcjonowanie gruczołów potowych. Na przykład zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, jonoforezę lub lipolizę laserową.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną