Masz na dachu panele fotowoltaiczne? Sprawdź, jakie zmiany państwo szykuje w tym temacie

Katarzyna
Newsy
08.06.2021 19:10
Masz na dachu panele fotowoltaiczne? Sprawdź, jakie zmiany państwo szykuje w tym temacie

Panele fotowoltaiczne w ostatnim czasie zyskały na popularności. Bardzo możliwe, że zasady ich funkcjonowania zmienią się i to wcale nie na lepsze.

Zdjęcie Posiadasz panele słoneczne? Sprawdź, jakie zmiany państwo szykuje w tym temacie #1

Ekologia i oszczędność 

Coraz więcej osób decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych, ponieważ jest to ekologiczny sposób pozyskiwania energii słonecznej niż kupowanie prądu od innych dostawców. Dodatkowo Polska stawia na ekologię i ochronę środowiska, w związku z czym można było otrzymać dofinansowanie na ich zakup i założenie takich paneli na własnym dachu.

Panele fotowoltaiczne 

Wiele osób zdecydowało się na taki krok i zakupiło oraz założyło panele fotowoltaiczne. Obecnie jest to luksus, ponieważ nie kosztują one mało, ale dają za to niezależność względem dostawców prądu. Prąd pozyskiwany z takiego przedsięwzięcia może być wykorzystywany w całym domu do podgrzewania wody czy ogrzewania pomieszczeń.

Zdjęcie Posiadasz panele słoneczne? Sprawdź, jakie zmiany państwo szykuje w tym temacie #2

Zmiany w zasadach funkcjonowania 

Niestety fotowoltaiczne el dorado może za niedługo dobiec końca, ponieważ państwo chce wprowadzić zmiany, które sprawią, że nie będzie to już tak atrakcyjna inwestycja. Zmianie mają ulec sposoby oddawania nadwyżki prądu, jak i kupowania go w razie jego braku od innych dostawców. Obecnie nadwyżka prądu, którą gospodarstwo domowe wyprodukuje, jest oddawana na sieci. Nie zawsze dom posiada takie akumulatory, które są w stanie nadwyżkę prądu zbierać i kumulować, dlatego oddaje się ją do sieci. Gdy w dany dzień słońce nie świeci zbyt mocno i nie generuje wystarczającej ilości prądu z paneli, to takie gospodarstwo może „odebrać” swój prąd od sieci bezpłatnie. Może jednak pobrać tylko 80% z tego, co samo zasiliło sieć, reszta prądu jest już udostępniana odpłatnie.

Unijne regulacje

Resort klimatu chce jednak zmienić taki sposób postępowania. Osoby, które założą panele fotowoltaiczne od 2022 roku i zaczną generować nadwyżkę prądu, będą zobligowane do jej sprzedaży firmom, które zajmują się handlem energią. Minimalna cena takiej „nadprogramowej” energii zostałaby wyceniona na podstawie cen sprzedaży prądu z poprzedniego kwartału. W przypadku niedoboru energii dane gospodarstwo będzie musiało ją kupić na rynku. W takim wypadku jednak cena zakupu energii będzie zdecydowanie wyższa niż cena sprzedaży jej nadwyżek. Resort klimatu tłumaczy, że takie zmiany są wymagane, ponieważ należy dostosować polskie prawo do unijnych regulacji. Taki sposób postępowania na pewno zniechęci wiele osób do skorzystania z programu paneli fotowoltaicznych. Jak na razie są to tylko planowane zmiany, które nie weszły jeszcze w życie. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną