Unia Europejska przygotowała regulacje, które wprowadzą nowy obowiązek dla właścicieli domów mieszkalnych oraz budynków komercyjnych i publicznych.
Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna
W 2029 roku na właścicieli nowych jednorodzinnych domów mieszkalnych zostanie nałożony obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych.
Natomiast od 2026 roku obowiązek ten będzie dotyczył nowych obiektów komercyjnych i publicznych, których powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 mkw.
W 2027 instalacja fotowoltaiczna będzie musiała być montowana na wszystkich obiektach – bez względu na powierzchnię.
Unia realizuje program REPowerEU
Nowe przepisy są elementem programu REPowerEU, którego celem jest rozwijanie fotowoltaiki i innych źródeł energii odnawialnej. Unia Europejska dąży do tego, aby do 2030 roku uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych. Ponadto chce zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Program REPPowerEU zakłada wzrost łącznej mocy elektrowni fotowoltaicznych w EU do 600 GW przed rokiem 2030. UE chce także, aby w każdej gminie, która liczy ponad 10 tysięcy mieszkańców powstała minimum jedna wspólnota energetyczna. Założeniem Komisji Europejskiej jest to, aby inwestycje odnawialne źródła energii odpowiadały za 45% konsumpcji energii elektrycznej w Unii.
Z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że w 2022 roku Polska była na drugim miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy.
Zalety instalacji fotowoltaicznych
Montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym przynosi szereg korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Oto kilka z nich:
Oszczędności na rachunkach za energię
Systemy fotowoltaiczne generują energię elektryczną z promieni słonecznych, co może znacznie obniżyć miesięczne rachunki za energię. W zależności od wielkości instalacji, może nawet umożliwić całkowitą niezależność od dostawcy energii.
Zwiększenie wartości nieruchomości
Domy wyposażone w instalacje fotowoltaiczne często mają wyższą wartość rynkową. To inwestycja, która może przyciągnąć potencjalnych kupców zainteresowanych oszczędnościami energetycznymi i ekologicznym stylem życia.
Zalety dla środowiska
Energia słoneczna to czyste, odnawialne źródło energii. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza, co przyczynia się do ochrony środowiska.
Wsparcie niezależności energetycznej
Produkcja własnej energii elektrycznej zmniejsza zależność od zewnętrznych dostawców i zmienności cen energii, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnących cen energii i niestabilności rynków.
Długoterminowa opłacalność
Chociaż początkowy koszt instalacji może być wysoki, panele fotowoltaiczne są trwałe i mogą służyć przez dziesięciolecia. Długoterminowe oszczędności często przewyższają początkowe wydatki.
Możliwość korzystania z dotacji i ulg podatkowych
Wiele rządów oferuje dotacje, ulgi podatkowe i inne formy wsparcia dla osób instalujących panele fotowoltaiczne, co obniża koszty inwestycji.
Zwiększona niezawodność dostaw energii
Systemy fotowoltaiczne mogą być połączone z akumulatorami, zapewniając ciągłość dostaw energii nawet podczas przerw w dostawie prądu.
Edukacja i promocja zrównoważonego rozwoju
Instalacja fotowoltaiczna może służyć jako narzędzie edukacyjne dla dzieci i społeczności, promując zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczną.