Nadchodzi obowiązkowa fotowoltaika! Komisja Europejska podała datę!

Martyna P.
Newsy
13.11.2023 8:39
Nadchodzi obowiązkowa fotowoltaika! Komisja Europejska podała datę!

Unia Europejska przygotowała regulacje, które wprowadzą nowy obowiązek dla właścicieli domów mieszkalnych oraz budynków komercyjnych i publicznych.

Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna

W 2029 roku na właścicieli nowych jednorodzinnych domów mieszkalnych zostanie nałożony obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych. 

Natomiast od 2026 roku obowiązek ten będzie dotyczył nowych obiektów komercyjnych i publicznych, których powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 mkw.

W 2027 instalacja fotowoltaiczna będzie musiała być montowana na wszystkich obiektach – bez względu na powierzchnię.

Unia realizuje program REPowerEU

Nowe przepisy są elementem programu REPowerEU, którego celem jest rozwijanie fotowoltaiki i innych źródeł energii odnawialnej. Unia Europejska dąży do tego, aby do 2030 roku uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych. Ponadto chce zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Program REPPowerEU zakłada wzrost łącznej mocy elektrowni fotowoltaicznych w EU do 600 GW przed rokiem 2030. UE chce także, aby w każdej gminie, która liczy ponad 10 tysięcy mieszkańców powstała minimum jedna wspólnota energetyczna. Założeniem Komisji Europejskiej jest to, aby inwestycje odnawialne źródła energii odpowiadały za 45% konsumpcji energii elektrycznej w Unii.

Z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że w 2022 roku Polska była na drugim miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy.

Zdjęcie Nadchodzi obowiązkowa fotowoltaika! Komisja Europejska podała datę! #1

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym przynosi szereg korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Oto kilka z nich:

Oszczędności na rachunkach za energię

Systemy fotowoltaiczne generują energię elektryczną z promieni słonecznych, co może znacznie obniżyć miesięczne rachunki za energię. W zależności od wielkości instalacji, może nawet umożliwić całkowitą niezależność od dostawcy energii.

Zwiększenie wartości nieruchomości

Domy wyposażone w instalacje fotowoltaiczne często mają wyższą wartość rynkową. To inwestycja, która może przyciągnąć potencjalnych kupców zainteresowanych oszczędnościami energetycznymi i ekologicznym stylem życia.

Zalety dla środowiska

Energia słoneczna to czyste, odnawialne źródło energii. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Wsparcie niezależności energetycznej

Produkcja własnej energii elektrycznej zmniejsza zależność od zewnętrznych dostawców i zmienności cen energii, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnących cen energii i niestabilności rynków.

Długoterminowa opłacalność

Chociaż początkowy koszt instalacji może być wysoki, panele fotowoltaiczne są trwałe i mogą służyć przez dziesięciolecia. Długoterminowe oszczędności często przewyższają początkowe wydatki.

Możliwość korzystania z dotacji i ulg podatkowych

Wiele rządów oferuje dotacje, ulgi podatkowe i inne formy wsparcia dla osób instalujących panele fotowoltaiczne, co obniża koszty inwestycji.

Zwiększona niezawodność dostaw energii

 Systemy fotowoltaiczne mogą być połączone z akumulatorami, zapewniając ciągłość dostaw energii nawet podczas przerw w dostawie prądu.

Edukacja i promocja zrównoważonego rozwoju

Instalacja fotowoltaiczna może służyć jako narzędzie edukacyjne dla dzieci i społeczności, promując zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczną.

Kluczowe Punkty
  • Unia Europejska wprowadza regulacje, które zobowiązują właścicieli nowych domów jednorodzinnych do instalacji fotowoltaicznych od roku 2029.
  • Obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznej dotyczyć będzie nowych obiektów komercyjnych i publicznych od roku 2026, niezależnie od ich powierzchni od 2027 roku.
  • Przepisy są elementem programu REPowerEU, którego celem jest rozwijanie fotowoltaiki i innych źródeł energii odnawialnej.
  • Unia Europejska planuje uniezależnić się do roku 2030 od rosyjskich paliw kopalnych i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
  • Instalacje fotowoltaiczne przynoszą wiele korzyści, takich jak oszczędności na rachunkach za energię, zwiększenie wartości nieruchomości, wsparcie dla środowiska, długoterminowa opłacalność i niezależność energetyczną.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną