Planujesz montaż fotowoltaiki lub jesteś posiadaczem instalacji? Sprawdź co się zmieni od przyszłego roku!

Martyna
Newsy
19.12.2023 17:49
Planujesz montaż fotowoltaiki lub jesteś posiadaczem instalacji? Sprawdź co się zmieni od przyszłego roku!

Politycy nowej koalicji rządzącej zadeklarowali przed wyborami wprowadzenie znaczących reform w sektorze fotowoltaiki. Zgodnie z obietnicami już wkrótce posiadaczy instalacji czekają wielkiej zmiany. Przedstawiamy szczegóły. 

Rewolucja w net-billingu

Posiadacze instalacji fotowoltaicznych, którzy korzystają z net-billingu, obecnie przekazują nadwyżki energii do sieci, dostając za nie wynagrodzenie zgodne z rynkowymi cenami. Zgodnie z przekazem Przemysława Babińskiego, eksperta Koalicji Obywatelskiej w trakcie kampanii wyborczej, prosumenci otrzymują jedynie około 40 groszy za 1 kWh energii, podczas gdy płacą już 1,3 zł za zakup prądu.

To zdecydowane obniżenie opłacalności fotowoltaiki. W porównaniu do net-meteringu, gdzie użytkownicy magazynują energię i używają jej według potrzeb, net-billing opiera się jedynie na sprzedaży i zakupie prądu. Wprowadzenie własnego magazynu energii może poprawić tę sytuację, ale związane jest to z wysokimi kosztami.

W odpowiedzi na te wyzwania, portalsamorzadowy.pl sugeruje wprowadzenie gwarantowanej minimalnej ceny za prąd, po której prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżkę energii do sieci. Taka regulacja ma chronić posiadaczy instalacji fotowoltaicznych przed negatywnymi konsekwencjami gwałtownego spadku cen energii na rynku. 

Program „Mój Prąd” w nowym wydaniu

Nowy rząd planuje kontynuować popularny program "Mój Prąd". Przedsięwzięcie zdobyło ogromną popularność. Jednak politycy proponują pewne zmiany. Otóż w przyszłym roku planowane jest wprowadzenie kredytu oprocentowanego na poziomie 0 proc. dla:

  • instalacji lub montażu fotowoltaiki
  • instalacji lub montażu pomp ciepła
  • instalacji lub montażu magazynów energii
  • termomodernizacji budynków

To innowacyjne podejście ma na celu zachęcenie obywateli do inwestowania w zrównoważone źródła energii oraz poprawę efektywności energetycznej swoich domów.

Korzyści z fotowoltaiki

W Polsce fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność. Rosnąca świadomość ekologiczna, zmiany w przepisach dotyczących odnawialnych źródeł energii oraz wsparcie rządowe, takie jak program "Mój Prąd", przyczyniają się do zwiększenia liczby osób decydujących się na instalacje paneli fotowoltaicznych. 

Posiadanie fotowoltaiki to same korzyści. Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą generować własną energię elektryczną, co przekłada się na obniżenie rachunków za prąd. Ponadto produkcja energii elektrycznej z paneli słonecznych nie generuje emisji szkodliwych gazów cieplarnianych ani innych substancji zanieczyszczających środowisko.

Kluczowe Punkty
  • Nowy rząd planuje wprowadzenie znaczących reform w sektorze fotowoltaiki.
  • Rewolucja w net-billingu ma na celu poprawę opłacalności dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.
  • Wprowadzenie gwarantowanej minimalnej ceny za prąd ma chronić prosumenci przed spadkiem cen energii.
  • Program „Mój Prąd” ma być kontynuowany z wprowadzeniem kredytu oprocentowanego na poziomie 0% dla różnych inwestycji związanych z energią odnawialną i efektywnością energetyczną.
  • Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce wynika z większej świadomości ekologicznej, zmian w przepisach i wsparciu rządowym.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną