Lifestyle

Jak często podlewać monsterę?

Katarzyna

June 7, 2021, 7:18 p.m.

Jak często podlewać monsterę?

Monstera to ostatnio bardzo modna roślina domowa. Jak jednak o nią dbać? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak często podlewać monsterę? #1

Twórcy tlenu

Rośliny zielone w domu to naturalni twórcy tlenu. Dodatkowo oczyszczają one powietrze z toksyn i niebezpiecznych związków chemicznych  oraz wzbogacają wygląd danego pomieszczenia. Zadbane i soczyście zielone kwiaty, potrafią rozbudzić każde wnętrze. Dlatego też wielu z nas stawia w salonach czy sypialniach donice z dużymi kwiatami, które od razu przyciągają wzrok gości.

Monstera

Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszy się monstera, która naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Kwiat ten jest dość spory oraz ma duże liście z wycięciami. Jeśli jest on odpowiednio podlewany, to jego liście się duże i mają piękny, zielony kolor. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zakup monstery do mieszkania. Roślina ta bowiem lubi zacienione miejsca, ponieważ zbyt duża dawka słońca sprawi, że liście zaczną się odbarwiać. Najlepiej w tym wypadku postawić na półcień, a doniczkę postawić około 2 m od okna. Do rozwoju monstera potrzebuje około 24 stopnie Celsjusza w lecie i 13 stopni w zimie. Montera to kwiat, który nie lubi przeciągów, dlatego należy ją postawić w odpowiednim miejscu.

Zdjęcie Jak często podlewać monsterę? #2

Podlewanie

Monstera, mimo że jest dużym kwiatem, to nie lubi być zbyt obficie podlewana. Przed jej podlaniem najlepiej jest sprawdzić, czy podłoże jest lekko przeschnięte. Jeśli tak to możemy ją podlać zimną wodą w okresie letnim raz w tygodniu, a w zimowym raz na dwa tygodnie. Kwiat ten można podlewać wodą lub zraszać go od góry za pomocą zraszacza. 

Odpowiednie warunki 

Monstera potrafią urosnąć nawet do 2 metrów wysokości i rosnąć bardzo długo. Aby jednak uzyskała taką wysokość, należy jej zapewnić podpory, dzięki którym ciężkie i duże liście będą miały się na czym oprzeć. Monsterę można samemu rozmnażać poprzez małe sadzonki. Kwiaty te lubią bowiem ziemię z domieszką torfu. Należy jednak pamiętać, że na dno doniczki wsypać kamyczki, które będą pochłaniać nadmiar wody. Monsterę powinno się również raz do roku przesadzać do większej doniczki, aby jej korzenie mogły swobodnie rosnąć.