Użądliła Cię pszczoła lub osa? Sprawdź, co robić!

Patrycja
Zdrowie
28.05.2021 20:24
Użądliła Cię pszczoła lub osa? Sprawdź, co robić!

Wiosna w pełni, przyroda budzi się do życia, a owady stają się coraz bardziej aktywne. W związku z tym możemy zostać użądlonymi przez pszczołę lub osę. Dowiedz się, co zrobić w przypadku użądlenia. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami? Jakie są zasady pierwszej pomocy?

Różnice między pszczołą i osą

Choć pszczoły i osy często są mylone, owady te różnią się pod wieloma względami: wyglądem, sposobem żądlenia i siłą jadu oraz zawartością toksyn w nim występujących. Poznaj różnice między nimi i dowiedz się, jak postępować w przypadku użądlenia przez te owady.

Pszczoła jest większa od osy. Ma mniej jaskrawy kolor korpusu, który zwykle jest brązowy i pokryty meszkiem. Osa jest mniejsza, a jej korpus ma wyraźny żółto-czarny kolor.

Jad pszczoły zawiera inne substancje toksyczne, niż jad osy. W pszczelim jadzie znajdują się substancje: melityna, dopamina i histamina. Melityna odpowiada za podrażnienie w miejscu ukąszenia, dopamina za szybkie bicie sera, a histamina za duszności i spadek ciśnienia.

W jadzie osy znajduje się więcej enzymów, które powodują silną reakcję zapalną. Zarówno użądlenie pszczoły, jak i osy powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Należą do nich ból, pieczenie, obrzęk i zaczerwienienie.

Sposób żądlenia przez owady także się różni. Pszczoła żądli tylko raz, zostawiając w skórze ofiary swoje żądło, z którego wydobywają się toksyny. Natomiast osą żądli kilka razy, ale ilość jadu jest mniejsza, niż w przypadku pszczoły.

Zdjęcie Użądliła Cię pszczoła lub osa? Sprawdź, co robić! #1

Użądliła Cię pszczoła lub osa? Jak postępować?

Nie zawsze jesteśmy w stanie mieć się na baczności i zdarza się, że nie możemy uniknąć ukąszenia. Dowiedz się, co robić w przypadku użądlenia przez pszczołę lub osę.

W przypadku użądlenia przez pszczołę, od razu usuń żądło. Możesz to zrobić, podważając je płaskim przedmiotem i powoli wyciągając za pomocą pęsety. Nie należy go wyciskać, ponieważ może to doprowadzić do wstrzyknięcia jeszcze większej ilości jadu pod skórę.

Niezależnie od tego, czy użądli Cię pszczoła, czy osa, możesz postępować w podobny sposób. Najpierw przemyj miejsce użądlenia wodą z mydłem. Następnie zastosuj zimny kompres lub okład z octu, sody lub soku z cytryny. Zażyj leki antyalergiczne lub przeciwzapalne, możesz wziąć wapno, a miejsce ukąszenia posmarować maścią antyhistaminową. Dodatkowo w przypadku użądlenia przez pszczołę, na miejsce ukąszenia warto przyłożyć plaster cebuli lub starty ząbek czosnku.

Jeśli jesteś uczulony na jad tych owadów i wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek objawy alergiczne, niezwłocznie wezwij karetkę! Nie czekaj, zwłaszcza jeśli owady użądliły Cię w okolicy gardła lub zostałeś wielokrotnie pokąsany.

Zdjęcie Użądliła Cię pszczoła lub osa? Sprawdź, co robić! #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną