Czy się różni pszczoła od osy?

Katarzyna

Ogród

13.07.2022 17:42

Czy się różni pszczoła od osy?

Czym się różni pszczoła od osy? Podpowiadamy!

Czas na świeżym powietrzu 

Piękna pogoda za oknem zachęca do spędzania czasu na podwórku. Spacery, jazda na rowerze czy piknik, to tylko niektóre czynności, które możemy wykonywać na dworze. Podczas przebywania na dworze może jednak dojść do ukąszenia przez różne owady czy insekty. Nie zawsze ugryzienie jest przyjemne, ponieważ czasami może swędzieć lub boleć.

Ugryzienie pszczoły lub osy 

Będą na tarasie, w ogrodzie czy na spacerze może ugryźć nas pszczoła lub osa. Zazwyczaj staramy się odgonić te owady, jednak czasami one w ramach obrony, potrafi nas ugryźć. Jak odróżnić pszczołę od osy oraz jakie czynności podjąć w razie ukąszenia? Odpowiadamy! Dla wielu z nas owady te wyglądają bardzo podobnie i tak naprawdę nie wiemy, co nas później użądliło. Jest to jednak bardzo ważne w kontekście późniejszego leczenia. Jeśli wiemy, na co zwrócić uwagę, to owady te różnią się od siebie zarówno pod względem wyglądu i zachowania.

Pszczoła

Pszczoła to owad, który nie jest zbyt duży, ponieważ mierzy do około 1,8 cm. Ich ciałka są krępe i wydłużone, a skrzydła są stworzone z przeźroczystej błonki. Pszczoła ma tułów w kolorze ciemnobrązowym lub ciemnopomarańczowym. Odwłok również ma podobny kolor, a nogi w stosunku do ciała wyglądają na dość masywne. Ciało pszczoły pokryte jest również delikatnymi włoskami tak jak w przypadku trzmiela. On natomiast przy bliższym poznaniu jest znacznie masywniejszy od pszczoły.

Zdjęcie Czy się różni pszczoła od osy? #1

Osa

Osy w przypadku wielkości są podobne do pszczół, jednak zdarzają się również większe osobniki. Ich ciałko jest pokryte pancerzem, który jest gładki i lśniący oraz ubarwiony w czarno-żółte pasy. W przypadku os bardzo widocznie zarysowana jest granica między tułowiem a odwłokiem, ponieważ można zaobserwować tam wcięcie. Odnóża osy są cienkie i mają żółty kolor.

Zdjęcie Czy się różni pszczoła od osy? #2

Dostrzegalne różnice

 Osy i pszczoły są do siebie podobne, ale tylko pod względem wielkości. Ich inne cechy anatomiczne są jednak różne, przez co łatwo je odróżnić. Najbardziej widoczną różnicą są mocno widoczne na ciele os pasy, których pszczoła nie posiada. Co więcej, osa posiada również wcięcie, którego w przypadku pszczół nie ma. Poza tym pszczoły są bardziej krępe i mają na swoim ciele włoski, których brakuje osom.

Różnice w zachowaniu 

Jeśli chodzi o różnice w zachowaniu, to również są one widoczne w przypadku tych dwóch owadów. Pszczoły miodne zbierają nektar i produkują miód, dlatego też są bardziej pokojowo nastawione od os. Żywią się one tylko pokarmem roślinnym, a osy mogą jeść również mięso. Pszczoły atakują tylko w sytuacji zagrożenia, a po użądleniu jej żądło odpada, a ona sama umiera. Osa natomiast może żądlić wiele razy, gdy zostanie do tego sprowokowana.

Zdjęcie Czy się różni pszczoła od osy? #3

Użądlenie 

Jeśli użądli nas pszczoła lub osa to na pewno wystąpią nieprzyjemne objawy w postaci bólu, obrzędu i pieczenia. Od razu należy wtedy zastosować środki lecznicze. Na użądlenia należy zastosować zimne okłady lub maści histaminowe. Można również zastosować inne preparaty zalecone przez farmaceutę. Na użądlenie osy można zastosować okład z octu lub cytryny, a takie miejsce warto przemyć również wodą z mydłem. W razie wystąpienia obrzęku zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych.