Czy cebula pomoże na użądlenie przez pszczołę?

Martyna P.

Zdrowie

11.07.2022 9:48

Czy cebula pomoże na użądlenie przez pszczołę?

Cebula ma wiele dobroczynnych właściwości. Stosowana jest głównie w kuchni, ale znane jest także jej zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych, zakażeniach, stanach zapalnych dróg moczowych, problemach trawiennych, czy dolegliwościach sercowych. Wiele osób stosuje ją również na ukąszenia owadów. Czy faktycznie działa?

Ukąszenia owadów są zjawiskiem szczególnie popularnym w okresie wakacyjnym. Warto wspomnieć, że użądlenia i ukąszenia różnych owadów na każdego działają indywidualnie. Zależy to od skłonności reakcji organizmu na specyficzny dla danego owada jad i jego odczyn oraz toksyny.

Jad owadów to mieszanka silnych enzymów i peptydów, które dostając się pod skórę, powodują reakcję zapalną.

Okazuje się, że okłady z cebuli pozwalają na łagodzenie objawów ukąszenia przez owady takie jak meszki, komary i inne drobne owady. Okłady dobrze sprawdzą się przy opuchliźnie, zaczerwienieniu i świądzie. Jak jest z pszczołami i osami?

 

Zdjęcie Czy cebula działa na ukąszenia i użądlenia? #1

Czy cebula pomoże na użądlenie przez pszczołę?

Pszczoła może użądlić tylko raz i pozostawić żądło w skórze, które uwalniać będzie toksyny.

Substancje toksyczne w jadzie tego owada to melityna, dopamina i histamina. Powodować mogą przypieczone bicie serca, spadek ciśnienia krwi, skurcz oskrzeli i duszność.

Po użądleniu pszczoły należy bezzwłocznie usunąć żądło, podważając je płaskim przedmiotem, nie uciskać zbiorniczka jadowego. 

Okazuje się, że cebula zawiera siarkę, która pozwala neutralizować toksyny zawarte w jadzie niektórych owadów.

Cebuli możesz użyć po użądleniu przez pszczołę, której jad ma kwaśny odczyn. Aby zahamować jego ingerencję, należy zastosować odczyn zasadowy, który wykazuje właśnie cebula.

 

Cebula na użądlenie osy?

Okazuje się, że nie ma sensu stosowania cebuli na użądlenie przez osę, gdyż owad ten ma jad z odczynem zasadowym.

W składzie jadu osy znajdują się m. in fosfolipaza, hialuronidaza, antygen 5, kwaśna bądź zasadowa fosfataza.

W przypadku użądlenia przez osę warto sięgnąć po okłady octu.

 

Jak stosować cebulę na ukąszenia?

Przed aplikacją należy dokładnie oczyścić skórę. Na ukąszone miejsce należy przyłożyć połówkę cebuli. Aby okład dobrze się trzymał, można zabezpieczyć go dodatkowo bandażem.

 

Zdjęcie Czy cebula działa na ukąszenia i użądlenia? #2

Reakcja alergiczna po ukąszeniu/użądleniu

Zazwyczaj ukąszenia przez owady nie stanowią zagrożenia zdrowia, czy życia.

Inaczej jest w przypadku uczulenia na jad owadów. Reakcje alergiczne popularne są szczególnie u dzieci. Najpoważniejszą formą takiej reakcji jest wstrząs anafilaktyczny, charakteryzujący się natychmiastowym występowaniem objawów.

Zaliczamy do nich: kołatanie serca, zawroty głowy, kaszel, obrzęk krtani, nudności, osłabienie, bladość skóry, wymioty, skurcz oskrzeli.

Konieczne jest niezwłoczne wezwanie pomocy!