Te sygnały wysyła organizm gdy brakuje mu magnezu

Patrycja

Zdrowie

07.05.2021 13:49

Te sygnały wysyła organizm gdy brakuje mu magnezu

Niektóre z objawów niedoboru magnezu są charakterystyczne, inne natomiast lekceważymy lub omyłkowo wiążemy z odmienną przypadłością. Dowiedzmy się jakie dolegliwości towarzyszą hipomagnezemii, aby uzupełnić braki, które sygnalizuje nasz organizm.

Zdjęcie Te sygnały wysyła organizm gdy brakuje mu magnezu #1

 

Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu w organizmie to stan, w którym poziom tego pierwiastka spada poniżej  0,65 mmol/l. Pełni on w naszym organizmie ważne funkcje, dlatego właściwy poziom jest bardzo istotny np. dla prawidłowego funkcjonowania kości, układu nerwowego  czy energetycznych procesów wewnątrzkomórkowych.

Niedobory zdążają się jednak niezwykle rzadko, dlatego że przy zbilansowanej diecie dostarczamy organizmowi około 20 mmol dziennie, a zapotrzebowanie wynosi 14 mmol. Wiele zaburzeń mylnie wiążemy z rolą magnezu, dlatego warto wiedzieć, które jednoznacznie wiążą się z jego niedoborem.

 

Zdjęcie Te sygnały wysyła organizm gdy brakuje mu magnezu #2

Rola magnezu

Magnez jest katalizatorem dla procesów energetycznych, bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych i procesie wewnątrzkomórkowej syntezy białek. Pełni także istotną rolę w układzie krzepnięcia, gdzie stabilizuje płytki krwi, uniemożliwiając ich zlepianie się ze sobą. Bierze także udział w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym, skurczu mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych. Jest to także składnik kości, w których występuje w największych ilościach w naszym orgiazmie.

 

Przyczyny niedoboru

Przyczynami hipomagnezemii są:

 • Niedobory magnezu w diecie
 • Zaburzenia hormonalne np. nadczynność nadnerczy
 • Stosowanie leków moczopędnych i niektórych antybiotyków
 • Zaburzona praca nerek, nadmierna utrata przez nerki, choroby tego narządu np. zespół Barttera
 • Zaburzenia wchłaniania związane np. z chorobami jelita cienkiego lub wrzodami żołądka
 • Utrata przez układ pokarmowy np. ostra biegunka
 • Przemieszczenie się magnezu np. do wnętrza komórek w związku z leczeniem nadczynności przytarczyc

 

Objawy niedoboru

Objawy hipomagnezemii występują niezwykle rzadko i mogą występować także przy innych schorzeniach dlatego tak ciężko niedobór magnezu zdiagnozować. Przy istotnym niedoborze magnezu możemy zaobserwować:

 • Zaburzenia rytmu serca, objawiające się jako kołatanie, uczucie niemiarowego bicia serca
 • Drżenie i osłabienie mięśni, a także ich mimowolne skurcze (drganie wargi, powieki)

Przy mocno obniżonym poziomie magnezu w organizmie poza dokuczliwymi dolegliwościami obserwuje się:

 • Zaburzenia gospodarki elektrolitowej, związane z niedoborem potasu i wapnia
 • Zmiany w zapisie EKG

Inne objawy wskazujące na hipomagnezemie nie są jednoznacznie wiązane z niedoborem magnezu. Mimo iż mówi się, że świadczą one o niskim poziomie magnezu, to nie zostało udowodnione, że to niedobór tego właśnie pierwiastka jest czynnikiem sprawczym. Wśród nich wymienia się:

 • Rozdrażnienie
 • Depresję
 • Kłopoty z koncentracją i zasypianiem
 • Zmęczenie
 • Bóle głowy
 • Migreny
 • Wypadanie włosów i łamliwość paznokci
Zdjęcie Te sygnały wysyła organizm gdy brakuje mu magnezu #3

Diagnoza

Pewne rozpoznanie niedoboru stwierdza się, kiedy stężenie magnezu we krwi spada poniżej 0,65 mmol/l. Jednak niedobory magnezu są trudne do zdiagnozowania, ponieważ osocze, w którym bada się jego poziom, zawiera niewielki odsetek, a jon ten występuje głównie w komórkach, w których nie ma możliwości zmierzenia stężenia.

Rzadziej stosowana, ale dokładniejsza w ocenie poziomu niedoboru jest próba obciążeniowa. Najczęściej jednak  zleca się suplementację magnezu już przy występowaniu schorzeń sprzyjających hipomagnezemii, bez oceny faktycznego stężenia tego pierwiastka.

Leczenie

Jeśli niedobór magnezu został zdiagnozowany w rutynowych badaniach krwi, należy zacząć suplementować doustne preparaty, zawierające dobrze przyswajalną postać tego pierwiastka (chelat, cytrynian, mleczan). Jeśli natomiast hipomagnezemia wywołała niepokojące objawy i one skłoniły nas do badań, które potwierdziły nasze przypuszczenia, niski poziom magnezu uzupełnia się, podając siarczan magnezu.

Ważne

Jeśli nasz stan zdrowia skłania nas do sięgnięcia po suplementy czy leki, skonsultujmy to wcześniej z lekarzem. Pamiętajmy także, że w najlepszym sposobem na uzupełnienie braków magnezu jest dieta i zdrowy styl życia. Utracie magnezu sprzyją bowiem: picie alkoholu i dużych ilości kawy, a także przewlekły stres. Stawiajmy na naturalne źródła magnezu, najlepiej przyswajalne przez człowieka, to  m.in. szpinak, brokuły, banany, orzechy, fasola, botwinka, kasza gryczana, kakao czy pestki dyni.