Jak rozpoznać co Cię ugryzło? Ukąszenia owadów

Patrycja

Zdrowie

19.07.2021 13:12

Jak rozpoznać co Cię ugryzło? Ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów swędzą, wywołują pieczenie, ból i pozostawiają opuchliznę i ślady na skórze. Niektóre z nich mogą prowadzić do groźnych powikłań i wywoływać niebezpieczne choroby. Jak rozpoznać jaki owad Cię ugryzł?

Jak rozpoznać co Cię ugryzło?

Komar

Po ugryzieniu przez komara powstaje charakterystyczny bąbel, obrzęk i rumień, który utrzymuje się przez kilka dni. Miejsce ugryzienia swędzi, a po rozdrapaniu piecze i boli. Choć komary występujące w Polsce nie przenoszą groźnych chorób zakaźnych, to te żyjące w tropikalnym klimacie, wywołują wiele niebezpiecznych dla człowieka schorzeń. Wśród chorób zakaźnych przenoszonych przez komary, wyróżniamy malarię, gorączkę Denga, gorączkę Zika, żółtą febrę i japońskie zapalenie mózgu. Choroby te są bardzo niebezpieczne dla ludzi i co roku powodują wiele zgonów.

Meszka

Meszka wstrzykuje pod skórę ślinę, która zawiera substancje drażniące. Po ukąszeniu powstaje ranka z krwawym śladem, wokół niej szybko tworzy się bolesny obrzęk. Może utrzymywać się przez wiele dni, czasem towarzyszy mu gorączka i reakcja uczuleniowa.

Zdjęcie Jak rozpoznać co Cię ugryzło? Ukąszenia owadów #1

Osa

Osa jest agresywna, może zaatakować nieprowokowana i żądlić kilka razy. Ilość jadu jest mniejsza, niż w przypadku pszczoły, ale za to w jadzie osy znajduje się więcej enzymów, które powodują silną reakcję zapalną. Użądlenie przez osę powoduje obrzęk, zaczerwienienie, ból i swędzenie.

Zdjęcie Jak rozpoznać co Cię ugryzło? Ukąszenia owadów #2

Pszczoła

Pszczoła żądli tylko raz, zostawiając w skórze ofiary swoje żądło, z którego wydobywają się toksyny. W pszczelim jadzie znajdują się substancje: melityna, dopamina i histamina. Melityna odpowiada za podrażnienie w miejscu ukąszenia, dopamina za szybkie bicie sera, a histamina za duszności i spadek ciśnienia. Użądlenie pszczoły powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Należą do nich ból, pieczenie, obrzęk i zaczerwienienie.

Kleszcz

Kleszcze wgryzają się w skórę, a gdy nasycą się krwią to z niej odpadają. Po ugryzieniu kleszcza skóra jest zaczerwieniona, ale nie swędzi ani nie boli. U niektórych osób może wystąpić rumień wędrujący- w środku znajduje się czerwony ślad po ukąszeniu kleszcza, wokół niego blady okrąg, a za nim czerwona obręcz. Może być objawem boreliozy!

Zdjęcie Jak rozpoznać co Cię ugryzło? Ukąszenia owadów #3

W Polsce żyje 20 różnych rodzajów kleszczy. Te występujące w naszym kraju mogą być bardzo niebezpieczne i przenoszą groźne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, która atakuje skórę, serce, stawy i układ nerwowy.

Końska mucha

Końskie muchy są uciążliwe i trudno je odstraszyć. Jej ugryzienie jest bardzo bolesne, a ślad po nim może utrzymywać się aż 2 tygodnie. Atakując ofiary, nacinając ich skórę i zlizują krew. Nie wytwarzają substancji znieczulającej, więc ich ukąszenie jest szczególnie bolesne. W ślinie muchy znajdują się substancje, które wywołują stan zapalny, rumień, silne swędzenie i obrzęk.

Co robić w przypadku ukąszenia przez owady?

Jeśli ukąsił Cię owad, przemyj miejsce użądlenia wodą z mydłem. Następnie zastosuj zimny kompres lub okład z octu, sody lub soku z cytryny. Zażyj leki antyalergiczne lub przeciwzapalne, możesz wziąć wapno, a miejsce ukąszenia posmarować maścią antyhistaminową.

Jeśli jesteś uczulony na jad tych owadów i wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek objawy alergiczne, niezwłocznie wezwij karetkę! Nie czekaj, zwłaszcza jeśli owady użądliły Cię w okolicy gardła lub zostałeś wielokrotnie pokąsany.