10 objawów cukrzycy, które możemy łatwo przeoczyć lub pomylić z czymś innym

Patrycja

Zdrowie

13.10.2021 15:17

10 objawów cukrzycy, które możemy łatwo przeoczyć lub pomylić z czymś innym

Cukrzyca to przewlekła choroba, której początkowe objawy są niecharakterystyczne. Pacjenci często ignorują dolegliwości, zwalają je na coś innego lub zwyczajnie ich nie zauważają. Najlepsze rezultaty leczenia osiągane są, gdy to rozpocznie się jak najwcześniej, dlatego warto wiedzieć, na jakie nietypowe symptomy zwrócić uwagę.

 

Cukrzyca to metaboliczna choroba wiążąca się z zaburzeniami wydzielania insuliny przez trzustkę. Rozwojowi cukrzycy sprzyja stres, nieodpowiednia dieta, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, ale może też rozwinąć się z uwagi na predyspozycje genetyczne.

Zdjęcie 10 objawów cukrzycy, które możemy łatwo przeoczyć lub pomylić z czymś innym #1

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca typu I

Jest chorobą autoimmunologiczną wiążącą się z bezwzględnym niedoborem insuliny. Najczęściej rozwija się u dzieci i młodzieży, jej leczenie polega na przyjmowaniu zastrzyków podskórnych z insuliną lub na wykorzystaniu pompy insulinowej.

Cukrzyca typu II

Charakteryzuje się wysokim stężeniem glukozy, opornością na insulinę przy jednoczesnym, względnym jej niedoborze. Najczęściej rozwija się u osób po 40 roku życia, osób otyłych i osób z predyspozycjami genetycznymi. Jej leczenie polega początkowo na trzymaniu diety niskoglikemicznej i zwiększeniu wysiłku fizycznego.

Cukrzyca typu III

Nazywana jest także cukrzycą wtórną. Może rozwinąć się na skutek chorób współistniejących takich jak Zespół Cushinga, akromegalię czy nadczynność przytarczyc. Za główną jej przyczynę podaje się złogi żelaza odkładające się w trzustce, które doprowadzają do jej dysfunkcji. Leczenie cukrzycy typu III zależne jest od choroby która zaburzyła pracę trzustki.

Cukrzyca ciążowa

Pojawia się u kobiet zdrowych w okresie ciąży. Cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie dla dziecka i musi być monitorowana.

10 często bagatelizowanych objawów cukrzycy:

1. Nadmierne zmęczenie

Niedobór glukozy może powodować ogólne zmęczenie i senność, które często są bagatelizowane przez osoby chore.

2. Wahania nastroju

Poza apatią i nadmiernym zmęczeniem pacjenci z cukrzycą skarżą się na rozkojarzenie, nerwowość, rozdrażnienie, stany depresyjne i lękowe. Każdy typ cukrzycy ma ogromny wpływ na stan psychiczny pacjenta.

Zdjęcie 10 objawów cukrzycy, które możemy łatwo przeoczyć lub pomylić z czymś innym #2

3. Otyłość

Osoby z cukrzycą typu II często mają problemy z wagą i odwrotnie - może się ona rozwinąć na skutek otyłości.

4. Nadmierny apetyt i spadek masy

Brak glukozy w komórkach skutkuje nadmiernym odczuwaniem głodu. Jednak organizm zużywa zapasy tłuszczu i białka w związku z brakiem glukozy dlatego następuje utrata kilogramów niewiążąca się z dietą czy też aktywnością fizyczną.

Zdjęcie 10 objawów cukrzycy, które możemy łatwo przeoczyć lub pomylić z czymś innym #3

5. Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu

Podczas cukrzycy nasz organizm będzie starał się rozpuścić glukozę w płynach i wydalić ją wraz z moczem, próbując jednocześnie nie doprowadzić do odwodnienia, stąd nadmierne uczucie pragnienia. Z uczuciem nadmiernego pragnienia i suchością w ustach wiąże się częste oddawanie moczu, który może mieć ciemniejszy kolor i nieprzyjemny zapach z uwagi na zwiększone stężenie glukozy.

6. Wypadanie włosów

Cukrzyca zaburza mikrokrążenie i obniża poziom odżywienia mieszka włosowego i macierzy włosa. Łysienie przy cukrzycy zazwyczaj zaczyna się od szczytu głowy, ale ma charakter rozlany.

Zdjęcie 10 objawów cukrzycy, które możemy łatwo przeoczyć lub pomylić z czymś innym #4

7. Zmiany skórne

Problemy skórne to jeden z pierwszych sygnałów świadczących o cukrzycy i jednocześnie jeden z najczęściej bagatelizowanych. Wysokie stężenie glukozy we krwi wiąże się najczęściej z suchością i swędzeniem skóry. Pojawić może się także rumieniec cukrzycowy na czole i policzkach, nadmierne złuszczanie naskórka, zmniejszenie potliwości, nasilenie zmian trądzikowych, zwiększona wrażliwość na słońce, brązowe plamy w okolicach podudzi i problemy z gojeniem się nawet najmniejszych skaleczeń.

8. Zaburzenia smaku

Cukrzyca może zaburzać smak i powodować pieczenie w jamie ustnej z uwagi na nieleczoną neuropatię cukrzycową. Ponadto ze względu na zwiększenie ilości ciał ketonowych w oddechu można wyczuć zapach acetonu.

Zdjęcie 10 objawów cukrzycy, które możemy łatwo przeoczyć lub pomylić z czymś innym #5

9. Częste zakażenia grzybicze i drożdżakowe

Wahania poziomu glukozy we krwi ułatwiają rozwój grzybom i drożdżakom. Grzybica najczęściej atakuje stopy, ale może także pojawić się na paznokciach. Drożdżyca może rozwinąć się na narządach rodnych, w jamie ustnej i błonie śluzowej żołądka.

10. Problemy ze słuchem

Uszkodzenia aparatu słuchowego u osób z cukrzycą wiążą się zaburzeniami funkcjonowania układu neurologicznego. Problemy ze słuchem to kolejny bardzo często bagatelizowany objaw cukrzycy.

Zdjęcie 10 objawów cukrzycy, które możemy łatwo przeoczyć lub pomylić z czymś innym #6

Inne symptomy, które daje cukrzyca:

  • Zaburzenia erekcji
  • Nawracające infekcje intymne
  • Mrowienie kończyn
  • Drętwienie kończyn
  • Zaburzenia czucia
  • Gorsze widzenie w ciemności
  • Przekrwione oczy
  • Nieostre widzenie
  • Rogowacenie podpaznokciowe
  • Matowa, nierówna i pofałdowana płytka paznokciowa