Uspokaja nerwy i daje doby sen. Kozłek lekarski- właściwości i zastosowanie.

Patrycja
Zdrowie
14.05.2021 11:27
Uspokaja nerwy  i daje doby sen.  Kozłek lekarski- właściwości i zastosowanie.

Kozłek lekarski czyli waleriana to zioło o wielkiej mocy. Uspokaja, wycisza, koi nerwy i wpływa na dobry sen. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości i zastosowanie ma ta roślina. Jaki mogą być skutki uboczne jej nieprawidłowego przyjmowania.

Kilka faktów o kozłku lekarskim

Kozłek lekarski, powszechnie znany jest jako waleriana. To lecznicza roślina, której kłącza, czyli podziemne łodygi i korzenie, od lat są wykorzystywane w medycynie. Dowiedz się, jakie właściwości i zastosowanie ma ta cenna roślina.

Jakie są właściwości kozłka lekarskiego?

Kozłek lekarski, czyli waleriana jest najczęściej stosowany na uspokojenie nerwów i dobry sen. To środek wyciszający organizm w stanach łagodnego napięcia nerwowego.

Roślina ta obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego, zmniejsza napięcie i uczucie niepokoju, rozluźnia i odpręża. Doskonale sprawdza się w sytuacjach stresowych.

Oprócz tego łagodzi trudności z zasypianiem, zwłaszcza na tle nerwowym. Poprawia jakość snu, poprzez ułatwienie zasypiania wydłużenie czasu snu i zmniejszenie ilości pobudek w ciągu nocy. Udowodniono, że jest pomocny w leczeniu bezsenności.

To nie wszystko, ponieważ kozłek lekarski ma też wiele innych zastosowań. Dzięki właściwościom rozkurczowym pomaga na dolegliwości żołądkowe, bóle brzucha i silne bóle miesiączkowe. Ma działanie wiatropędne. Sprawdza się w łagodzeniu bólu i zawrotów głowy, pulsowania w skroniach i przyspieszonego bicia serca.

Zdjęcie Uspokaja nerwy  i daje doby sen.  Kozłek lekarski- właściwości i zastosowanie. #1

Jak stosować kozłek lekarski?

Kozłek lekarski można stosować w formie naparów i nalewek. Składniki aktywne rośliny to olejki eteryczne i walepotriaty, które jednak najlepiej działają rozpuszczone w alkoholu.

  • Napar z kozłka: jedną łyżeczkę korzenia kozłka zalej 150 ml wrzącej wody. Zaparz przez 15 minut, a następnie przecedź. Pij trzy razy dziennie jedną filiżankę.|
  • Nalewka z kozłka: nalewka dostępna jest bez recepty w każdej aptece, jako krople walerianowe. Jej cena to około 8 zł za 100 g. Dawkowanie to 20-60 kropli (czyli maksymalnie 1/3 łyżeczki) rozpuszczonych w szklance wody. Można stosować ją w ciągu dnia na uspokojenie lub na godzinę przed pójściem spać.

Jakie są skutki uboczne niewłaściwego przyjmowania kozłka lekarskiego?

Nie powinniśmy stosować kozłka lekarskiego dłużej niż miesiąc. Po 30 dniach stosowania należy zrobić dwutygodniową przerwę, po czym można wrócić do przyjmowania preparatu.

Zbyt długie przyjmowanie waleriany może powodować działania niepożądane. Należą do nich bóle głowy, zaburzenia wzroku, mdłości, pogorszenie trawienia. Palpitacje serca, nadpobudliwość lub bezsenność.

Zdjęcie Uspokaja nerwy  i daje doby sen.  Kozłek lekarski- właściwości i zastosowanie. #2

Kto nie powinien przyjmować kozłka lekarskiego?

Z przyjmowania kozłka lekarskiego powinny zrezygnować kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także dzieci do 12. roku życia. Nie powinny go zażywać osoby, które przyjmują leki przeciwhistaminowe, uspokajające, nasenne, stosowane przy leczeniu chorób psychicznych. Nie można go łączyć z alkoholem i środkami odurzającymi.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną