Oparzenia po opalaniu - jak się chronić i sobie z nimi radzić?

Patrycja
Zdrowie
27.05.2021 21:23
Oparzenia po opalaniu - jak się chronić i sobie z nimi radzić?

Oparzenia słoneczne są niekorzystnym skutkiem oddziaływania promieni słonecznych na nasze ciało. Nadmierne opalanie sprawia, że nasza skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta, a my odczuwamy ból, pieczenie i swędzenie. Dowiedz się, jak się chronić przed oparzeniami słonecznymi i jak sobie z nimi radzić?

Zdjęcie Oparzenia po opalaniu- jak się chronić i sobie z nimi radzić? #1

Oparzenia słoneczne

Oparzenia pojawiają się na skutek nadmiernego opalania, już po 1-4 godzinach od wystawienia na słońce. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie, ramionach i udach, a najbardziej narażone są na nie osoby o jasnej karnacji.

Jak chronić się przed oparzeniami słonecznymi?

Podczas opalania zawsze stosuj kremy z filtrem ochronnym, które zapewnią piękną, brązową opaleniznę i ochronią Cię przed oparzeniami słonecznymi. Przy mocnym słońcu smaruj się kremami z faktorem SPF 30 do SPF 50. To najlepszy sposób, aby chronić się przez szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Unikaj wychodzenia na słońce, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Nie opalaj się w godzinach między 11:00 a 15:00.

Jakie są stopnie oparzeń słonecznych?

Oparzenie słoneczne pierwszego stopniaOparzenia pierwszego stopnia objawiają się rumieniem i obrzękiem skóry, a także wrażliwością na dotyk, bólem i pieczeniem.

Oparzenie słoneczne drugiego stopniaPrzy tym stopniu poparzeń może pojawiać się gorączka, występuje silne pieczenie skóry, bąble i wysięk surowiczy. Poza naskórkiem oparzenia dotykają skóry właściwej.

Oparzenie słoneczne trzeciego stopniaTen typ oparzeń słonecznych występuje, gdy zniszczone zostają trzy warstwy skóry, nerwy i tkanka podskórna. Wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem!

Zdjęcie Oparzenia po opalaniu- jak się chronić i sobie z nimi radzić? #2

Jak sobie radzić sobie z oparzeniami od słońca?

Łagodne przypadki oparzeń słonecznych możemy leczyć sami. Warto zacząć od schłodzenia oparzonego miejsca. Chłodny prysznic pomoże obniżyć temperaturę rozgrzanej skóry i przyniesie nam ulgę. Po kilku minutach polewania się letnią lub chłodną wodą, poczujesz ukojenie

W razie oparzeń słonecznych warto sięgać po gotowe preparaty z apteki w formie pianek, sprayów lub kremów. Najlepiej wybrać takie, które zawierają alantoinę, D-panthenol, witaminy A, E, F, masło Shea, czy aloes. Zregenerują, nawilżą i ochronią skórę.

Zdjęcie Oparzenia po opalaniu- jak się chronić i sobie z nimi radzić? #3

Na oparzenia słoneczne pomogą też domowe metody:

Kefir, zsiadłe mleko lub maślankaTo znany i skuteczny sposób łagodzenia oparzeń słonecznych. Na opaloną skórę nałóż kefir, zsiadłe mleko lub maślankę. Poczekaj aż się wchłoną, a po kilkunastu minutach zmyj letnią wodą. Te produkty zawierają witaminy A,D E oraz białka, które przyspieszą proces regeneracji skóry i przynoszą szybką ulgę.

AloesTa lecznicza roślina pomoże na oparzenia słoneczne. Substancje znajdujące się w liściach aloesu, przyspieszają gojenie się ran, łagodzą stany zapalne i nawilżają skórę.

OgórekDziała kojąco, przeciwbólowo i chroni skórę. Ma właściwości chłodzące i zmniejszające obrzęki.  Nałóż papkę ze startego ogórka na oparzone miejsce i pozostaw na pół godziny, a ból i obrzęk wkrótce miną.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną