Otarcia podczas upałów. Jak im zapobiegać?


                    Otarcia podczas upałów. Jak im zapobiegać?
31Sie

Upały to nieodzowna cześć lata. Ciepłe dni sprawiają również, że mamy na sobie mniej ciuchów, przez co skóra częściej się o siebie ociera. Pocenie się tylko wzmaga ten problem. Dochodzi wtedy do podrażnienia zewnętrznej warstwy skóry, która nieprzyjemnie piecze i jest zaczerwieniona. Można jednak zapobiegać takim sytuacjom. Poniższy artykuł prezentuje proste sposoby na walkę z tym problemem.

Otarcia

Najczęściej do otarć dochodzi pod pachami, po wewnętrznej stronie ud oraz na stopach. Otarcia mogą się również pojawić, gdy materiał styka się nierówno ze skórą lub ją gniecie. Powstają wtedy podrażnienia, które mimowolnie dotykamy palcami, a nawet czasem i drapiemy. Niestety takie zachowanie może doprowadzić od pojawienia się strupków lub małych ran. Nie należy więc takich miejsc dotykać, tylko dokładnie je oczyścić i pozostawić do zagojenia. Istnieje jednak kilka sposobów, które uchronią nas przed powstawaniem otarć.


Przewiewne ubrania

Ważne jest, aby latem nosić przewiewne ubrania, które przepuszczają powietrze do naszego ciała. Zbyt ciasne lub grube ubrania spowodują, że skóra nie będzie odpowiednio oddychać co może spowodować właśnie otarcia i odparzenia. Jeśli mamy możliwość to powinniśmy też zmieniać przepocone ciuchy, ponieważ są one dobrą pożywką dla bakterii i wirusów. Bielizna na lato również powinna być lekka i najlepiej bezszwowa, wtedy ryzyko pojawienia się otarć zmaleje.

Zdjęcie Otarcia podczas upałów, jak im zapobiegać? #1

Dezodorant, kulka lub sztyft

Dezodorant również pomoże w walce z otarciami. Nie musimy stosować go tylko pod pachy, do których jest zazwyczaj dedykowany. Jeśli ocierają się nam o siebie np. wewnętrzne części ud, to je możemy posmarować kosmetykiem przeciwpotnym. Warto wtedy postawić na kremowe formuły i zdecydować się na inną formę ochrony niż dezodorant. Niektóre sztyfty ochronne posiadają składniki nawilżające oraz ochronne.
Zdjęcie Otarcia podczas upałów, jak im zapobiegać? #2

Inne kosmetyki

Funkcję ochronną przed obcieraniem się skóry zazwyczaj tworzą nogawki spodni, koszulki z długim rękawem. Jednak latem chętniej ubieramy spódnice sukienki czy bluzki na ramiączkach, co powoduje utratę tej naturalnej bariery. Warto więc miejsca skłonne do otarć posmarować kremem, który stworzy ochronną warstwę i zmniejszy tarcie. Krem ten powinien w swoim składzie zawierać wazelinę, która dodatkowo nawilży skórę.

Opaski

Wiele kobiet ma problem z obcierającymi się o siebie udami podczas chodzenia. W związku z tym wymyślono specjalne opaski, które zakłada się na uda, dzięki czemu nie mają one ze sobą bezpośredniego kontaktu, więc się nie ocierają. Jest to jednak dodatkowa warstwa materiału, którą należy nosić w upalne dni, co nie każdemu może odpowiadać.


Puder dla niemowląt

Innych sposobem na zapobieganie otarciom jest zastosowanie pudru dla niemowląt. Kosmetyk ten jest pomocny przy otarciach, które często zdarzają się małym dzieciom. Ich skóra jest delikatna, więc w kontakcie z np. pieluszką szybciej dochodzi do otarć. Puder dla niemowląt należy nałożyć na ręce i wetrzeć je w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do otarć. Dodatkowo pochłania on również wilgoć, co zmniejszy ryzyko wystąpienie podrażnień.
Zdjęcie Otarcia podczas upałów, jak im zapobiegać? #3następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja