Tłuszczak – czy powinniśmy się obawiać tej zmiany?

Tłuszczak – czy powinniśmy się obawiać tej zmiany?

Obserwując swoje ciało, niektórzy mogli zaobserwować pewną zmianę w postaci okrągłego, nierzadko podłużnego kształtu. Widok nie jest typowy i wywołuje lęk, jako że nie zdajemy sobie sprawy, co to może być. Okazuje się jednak, że jest to tłuszczak, czyli niezłośliwy guzek.

Zdjęcie Tłuszczak – czy powinniśmy się obawiać tej zmiany? #1

Czym jest tłuszczak?

Tłuszczaki to niezłośliwy nowotwór w formie guza, które tworzą się przez zebranie tkanki tłuszczowej pod skórą. Najczęściej występują na kończynach górnych i dolnych, plecach, szyi lub brzuchu, ale potrafią się również ukryć we wnętrzu naszego ciała i wyrosnąć na organach. Wielkość tłuszczaków jest różna – może mieć kilka milimetrów lub kilkanaście centymetrów.

Guzek ten nie jest bolesny i wyrasta w bardzo wolnym tempie. Zazwyczaj występuje pojedynczo, ale zdarzają się sytuacje, kiedy wyrośnie kilka jednocześnie zaraz obok siebie. Mało kiedy jest usuwany, ale za to bardzo często jest powodem kompleksów, co może być również argumentem do usunięcia guzka.

Skąd biorą się tłuszczaki?

Żadne badanie nie wskazują jednoznacznie na przyczyny powstawania tłuszczaków. Istnieje wiele teorii na ten temat. Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne. W innym przypadku mówi się o stanach zapalnych oraz ich wpływie na organizm, a także wpływie układu immunologicznego. Są to jednak tylko teorie, które nie posiadają żadnego naukowego potwierdzenia. Można jednak określić grupę osób, które najczęściej miały styczność z tym typem guza. Są to osoby, które:

  • mają powyżej 40 lat (dzieci bardzo rzadko mają z tym do czynienia)
  • problemy z nadwagą
  • choroby związane z polipami, guzami lub nowotworami, które mogą mieć wpływ na rozwój tłuszczaków
  • obecność nowotworów w przeszłości lub w historii rodziny
  • miejsca ciała, w których doszło do uszkodzeń

Zdjęcie Tłuszczak – czy powinniśmy się obawiać tej zmiany? #2

Objawy

Tłuszczak zewnętrzny jest bardzo łatwy do zaobserwowania i nie powoduje żadnego bólu. Jest miękki pod naciskiem i chwilowo potrafi się odkształcić, ale wraca do takiego samego wyglądu. Z czasem jednak może powodować pewien dyskomfort, jako że zwiększa swoją objętość, ale również wagę. Tłuszczaki wewnętrzne wykazują natomiast inne objawy: trudności z oddychanie, niedokrwistość, nadciśnienie, problemy z krzepliwością krwi, żółtaczka.

Tłuszczaki, mimo że nie są złośliwe oraz są niebolesne, nie powinny być ignorowane. To lekarz powinien stwierdzić konkretny rodzaj tłuszczaka oraz formę traktowania.

Jak wygląda leczenie?

Zazwyczaj małe tłuszczaki są pozostawiane, ale lekarze zalecają obserwować zmiany. Konkretne działania w celu usunięcia mają miejsce wtedy, kiedy guzek poważnie wpływa na defekt kosmetyczny lub negatywnie wpływa na pracę organizmu i narządów. W takiej sytuacji stosowane są dwa podstawowe sposoby:

Zabieg– jest to typowy zabieg chirurgiczny, podczas którego nacinana jest tkanka, a następnie usuwany tłuszcz wraz z torebką łącznotkankową. W zależności od wielkości i ilości takie też będzie podawane znieczulenie (miejscowe lub ogólne).

Liposukcja – stosowana w przypadku wewnętrznych tłuszczaków. Polega na wprowadzeniu sondy, wyssaniu tłuszczu oraz wycięciu torebki łącznotkankowej.

Podsumowując, tłuszczaki nie są wyjątkowo groźne, szczególnie wpływają na mało estetyczny wygląd. Niemniej jednak warto obserwować zmiany i każdą konsultować z lekarzem, który określi dalsze działania.

Emila

Polecane