Jak załagodzić poparzenia słoneczne? Poznaj mało znany, ale bardzo skuteczny sposób

Katarzyna

Uroda

06.07.2021 18:55

Jak załagodzić poparzenia słoneczne? Poznaj mało znany, ale bardzo skuteczny sposób

Lato to wakacje, ale również upały i mocne promienie słońca, które wywołuje oparzenia słoneczne. Poznaj niecodzienny sposób, jak sobie z nimi poradzić!

Zdjęcie Jak załagodzić poparzenia słoneczne? Poznaj mało znany, ale bardzo skuteczny sposób #1

Opalanie się

Latem często wylegujesz się na słońcu, aby naturalnie uzyskać piękną opaleniznę. Gdy masz jednak jasną karnację,  szybko „łapiesz” promienie słońca, wtedy może dojść do poparzenia słonecznego. Skóra jest wtedy bardzo czerwona oraz piecze, a w nocy ciężko jest wtedy zasnąć.

Kosmetyki i maści

W aptekach i drogeriach można znaleźć wiele kosmetyków, które mają  za zadanie cię przed tym ochronić, jak kremy z filtrem SPF. Należy się nimi posmarować przed wyjściem na słońce, ponieważ wtedy krem tworzy tarczę ochronną pomiędzy skórą a promieniami słonecznymi. Po zakończeniu opalania również należy nawilżyć skórę, aby nie zaczęła się łuszczyć. Czasami jednak warto zastosować domowe sposoby na poparzenia słoneczne, które są równie skuteczne, jak kosmetyki kupione w sklepie. Nasze mamy czy babcie znają wiele sposób na domowe leczenie poparzonej skóry i przyniesienie jej  ulgi. Jednym z nich jest zastosowanie pianki do golenia.

Pianka do golenia 

Okazuje się, że sposób łagodzenia poparzeń słonecznych za pomocą pianki do golenia jest znany już od dawna. Nie może to być jednak zwykły krem do golenia, tylko pianka, która posiada w swoim składzie mentol. Nawet dermatolodzy zalecają ten trik, ponieważ w tym kosmetyku znajduje się również olej oraz masło kokosowe, które nawilżają skórę i łagodzą ból. Mentol natomiast ma działanie chłodzące, a więc zapewnia ulgę poparzonej skórze.

Zdjęcie Jak załagodzić poparzenia słoneczne? Poznaj mało znany, ale bardzo skuteczny sposób #2

Inne domowe sposoby 

Nasze babcie na poparzenia skóry stosowały również inne domowe sposoby. Wśród nich można wymienić maślankę czy kefir, które nałożone na poparzoną skórę przynoszą jej ulgę i łagodzą oparzenie. Takie samo działanie ma również miód, który dodatkowo przyśpiesza gojenie się skóry. Na zaczerwienioną i poparzoną skórę można zastosować również pure ziemniaczane bowiem ziemniaki, chronią skórę przed podprażeniami.  Dobrym rozwiązaniem jest też sok z aloesu, który sprawia, że naskórek szybciej się regeneruje.

Ochrona przed słońcem 

Zamiast jednak leczyć poparzenia słoneczne, lepiej jest im zapobiegać. Gdy słońce świeci naprawdę mocno, wtedy lepiej jest pozostać w domu i nie narażać się na poparzenia skóry. W upalne dni należy pić dużo wody, nosić nakrycie głowy oraz smarować skórę kremami z filtrem, które zmniejszą moc oddziaływania słońca na twoją skórę.