Opuchnięte kostki u nóg to dość powszechny problem, który dotyka wielu osób. Zmagają się z nim osoby starsze, z nadwagą, kobiety w ciąży lub osoby, które mało się ruszają. Przyczyny spuchniętych kostek mogą być prozaiczne lub być symptomem różnych poważnych schorzeń.
Dlaczego puchną kostki?
Opuchnięte kostki to powszechny problem, który dotyka wielu osób. Istnieje wiele przyczyn spuchniętych kostek: może to być zbyt długie siedzenie, unieruchomienie nóg przez dłuższy czas lub brak aktywności fizycznej. Mogą to być objawy poważniejszych schorzeń, jak choroby nerek, serca (niewydolność serca, żylna, choroba zakrzepowo-zatorowa) i otyłość.
Co jeszcze powoduje opuchliznę kostek?
Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, spuchnięte kostki mogą wystąpić podczas ciąży lub przy napięciu przedmiesiączkowym. Zatrzymanie wody w przestrzeni między komórkowej może doprowadzić do obrzęków. Pojawiają się też z powodu przyjmowania niektórych leków (antykoncepcyjnych, na nadciśnienie, depresję, sterydowych) oraz zmian hormonalnych występujących w organizmie. Mogą pojawić się też w wyniku urazu (zwichnięcia, złamania) lub z powodu ukąszenia przez owady. Także podczas upałów i wysokich temperatur, jesteśmy narażeni na opuchliznę nóg.
Domowe sposoby na spuchnięte kostki
Pij wodę
Pij 1,5- 2 litrów wody dziennie. Aby pozbyć się jej nadmiaru z organizmu, musimy regularnie się nawadniać. Za mała ilość wody, zaburza funkcjonowanie organizmu, ten zaczyna ją magazynować w tkankach, stąd pojawiają się obrzęki.
Stosuj odpowiednią dietę
Do swojej codziennej diety włącz owoce i warzywa o działaniu moczopędnym i dużej zawartości potasu. Pomoże to usunąć nadmiar wody i sodu z organizmu. Jedz cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie oraz pomidory, ogórki, paprykę i seler. Do potraw dodawaj natkę pietruszki i imbir.
Ogranicz sól
Ogranicz ilość soli w diecie. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i zwiększa ciśnienie tętnicze. Staraj się nie spożywać więcej niż 5 gram soli dziennie.
Wykonuj kąpiele i okłady stóp
Aby zniwelować obrzęki kostek, przygotuj chłodną kąpiel dla stóp z dodatkiem soli kuchennej lub kąpielowej. 20-30 minut kąpieli powinno zlikwidować opuchliznę. Możesz dodać do wody szklankę octu jabłkowego, który przyspieszy ten proces. Oprócz tego, na obrzęki warto stosować kompresy i okłady, np. z gazy nasączonej ciepłą, osoloną wodą lub liści kapusty.
Trzymaj nogi uniesione w górę
Prostym i skutecznym sposobem jest także trzymanie nóg uniesionych w górę pod kątem co najmniej 45 stopni. W tej pozycji krew będzie mogła swobodnie krążyć, a zastoje w kończynach dolnych zostaną zlikwidowane. Przyniesie nam to ulgę i pozwoli się zrelaksować.
Opuchnięte kostki-profilaktyka
Jeśli cierpisz na opuchliznę kostek pamiętaj o wprowadzeniu w życie kilku ważnych zasad. Stosuj dietę bogatą w warzywa i owoce, bez nadmiaru soli i tłuszczu. Pij odpowiednią ilość wody i regularnie uprawiaj sport. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą, co godzinę, przynajmniej na 5 minut wstań i rozprostuj nogi. Zadbaj o swoją garderobę, nie ubieraj obcisłych skarpet, rajstop i pończoch. Noś luźne, wygodne ubrania i dobrze dopasowane obuwie. Gdy opuchlizna nie ustępuje- skontaktuj się z lekarzem. Może ona świadczyć o poważniejszych dolegliwościach.