Sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki

Patrycja
Zdrowie
31.07.2020 17:21
Sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki

Opuchnięte kostki u nóg to dość powszechny problem, który dotyka wielu osób. Zmagają się z nim osoby starsze, z nadwagą, kobiety w ciąży lub osoby, które mało się ruszają. Przyczyny spuchniętych kostek mogą być prozaiczne lub być symptomem różnych poważnych schorzeń.

Zdjęcie Sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki #1

Dlaczego puchną kostki?

Opuchnięte kostki to powszechny problem, który dotyka wielu osób. Istnieje wiele przyczyn spuchniętych kostek: może to być zbyt długie siedzenie, unieruchomienie nóg przez dłuższy czas lub brak aktywności fizycznej. Mogą to być objawy poważniejszych schorzeń, jak choroby nerek, serca (niewydolność serca, żylna, choroba zakrzepowo-zatorowa) i otyłość.

Zdjęcie Sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki #2

Co jeszcze powoduje opuchliznę kostek?

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, spuchnięte kostki mogą wystąpić podczas ciąży lub przy napięciu przedmiesiączkowym. Zatrzymanie wody w przestrzeni między komórkowej może doprowadzić do obrzęków. Pojawiają się też z powodu przyjmowania niektórych leków (antykoncepcyjnych, na nadciśnienie, depresję, sterydowych) oraz zmian hormonalnych występujących w organizmie. Mogą pojawić się też w wyniku urazu (zwichnięcia, złamania) lub z powodu ukąszenia przez owady. Także podczas upałów i wysokich temperatur, jesteśmy narażeni na opuchliznę nóg.

Zdjęcie Sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki #3

Domowe sposoby na spuchnięte kostki

Pij wodę

Pij 1,5- 2 litrów wody dziennie. Aby pozbyć się jej nadmiaru z organizmu, musimy regularnie się nawadniać. Za mała ilość wody, zaburza funkcjonowanie organizmu, ten zaczyna ją magazynować w tkankach, stąd pojawiają się obrzęki.

Zdjęcie Sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki #4

Stosuj odpowiednią dietę

Do swojej codziennej diety włącz owoce i warzywa o działaniu moczopędnym i dużej zawartości potasu. Pomoże to usunąć nadmiar wody i sodu z organizmu. Jedz cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie oraz pomidory, ogórki, paprykę i seler. Do potraw dodawaj natkę pietruszki i imbir.

Ogranicz sól

Ogranicz ilość soli w diecie. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i  zwiększa ciśnienie tętnicze. Staraj się nie spożywać więcej niż 5 gram soli dziennie.

Zdjęcie Sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki #5

Wykonuj kąpiele i okłady stóp

Aby zniwelować obrzęki kostek, przygotuj chłodną kąpiel dla stóp z dodatkiem soli kuchennej lub kąpielowej. 20-30 minut kąpieli powinno zlikwidować opuchliznę. Możesz dodać do wody szklankę octu jabłkowego, który przyspieszy ten proces. Oprócz tego, na obrzęki warto stosować kompresy i okłady, np. z gazy nasączonej ciepłą, osoloną wodą lub liści kapusty.

Zdjęcie Sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki #6

 

Trzymaj nogi uniesione w górę

Prostym i skutecznym sposobem jest także trzymanie nóg uniesionych w górę pod kątem co najmniej 45 stopni. W tej pozycji krew będzie mogła swobodnie krążyć, a zastoje w kończynach dolnych zostaną zlikwidowane. Przyniesie nam to ulgę i pozwoli się zrelaksować.

Opuchnięte kostki-profilaktyka

Jeśli cierpisz na opuchliznę kostek pamiętaj o wprowadzeniu w życie kilku ważnych zasad. Stosuj dietę bogatą w warzywa i owoce, bez nadmiaru soli i tłuszczu. Pij odpowiednią ilość wody i regularnie uprawiaj sport. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą, co godzinę, przynajmniej na 5 minut wstań i rozprostuj nogi. Zadbaj o swoją garderobę, nie ubieraj obcisłych skarpet, rajstop i pończoch. Noś luźne, wygodne ubrania i dobrze dopasowane obuwie. Gdy opuchlizna nie ustępuje- skontaktuj się z lekarzem. Może ona świadczyć o poważniejszych dolegliwościach.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną