Oparzenia – jak je złagodzić domowymi sposobami?

Oparzenia – jak je złagodzić domowymi sposobami?

Oparzenia zdarzają się każdemu i bardzo łatwo można zrobić sobie krzywdę. Wystarczy dotknąć rozgrzane naczynie, ogień lub wylać wrzątek. Bardzo ważne jest, aby szybko i efektywnie reagować oraz złagodzić oparzenie. Sama chłodna woda nie jest wystarczająca, aby zapewnić szybką regenerację skóry. Dobrze zatem poznać domowe sposoby, które pomogą nam pozbyć się problemu.

Zdjęcie Oparzenia – jak je złagodzić domowymi sposobami? #1

Zioła

Do oparzeń idealnie nadaje się nagietek, rumianek, dziurawiec zwyczajny, bez czarny i żywokost. Zioła te posiadają właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jeśli posiadasz trudności w kupnie tych ziół, to w aptece z pewnością znajdują się idealne zamienniki, które pomogą w złagodzeniu oparzenia.

Jak zastosować zioła? Najlepszym sposobem jest przygotowanie naparu. Zaparz zioła, odstaw do ostygnięcia, a następnie zamocz gazę w naparze i przyłóż do oparzenia. Taki opatrunek najlepiej zmieniać kilka razy dziennie dla szybkiego efektu.

Olejek lawendowy

Doskonale wpływa na zmniejszenie bólu oraz gojenie oparzeń, a także ran. Działa przeciwzapalnie. Wystarczy nałożyć kilka kropel olejku (bez rozsmarowywania) lub nalać olejek na gazę i nałożyć jako opatrunek.

Apteczne produkty

Na wszelki wpadek warto zaopatrzyć się w produkty na oparzenia, które można znaleźć w aptece. W zależności od wygody i preferencji można kupić żele, pianki, maści, plastry, kremy i wiele innych produktów, które pomogą w leczeniu skóry po oparzeniu. Niektóre maści zawierają antybiotyk, a więc na takie produkty potrzebna jest recepta.

Zdjęcie Oparzenia – jak je złagodzić domowymi sposobami? #2

Ogórek

Ogórki posiadają bardzo dużo witaminy C, oksydanty oraz mają działanie regeneracyjne. Doskonale zatem może przydać się na oparzenia. Wystarczy, że pokroisz w plastry chłodny ogórek i nałożysz je na oparzenie, a następnie owiniesz na przykład bandażem, aby plastry ogórków mogły dobrze schłodzić miejsce oraz wpłynąć na regenerację skórę.

Aloes

Zastosowanie tej rośliny jest jednym z najlepszych i bardzo często stosowanych przez naszych pradziadków i dziadków sposobów. Aloes działa przeciwzapalnie oraz przeciwutleniająco. Szybo pomoże złagodzić ból oraz wpłynie na szybkie gojenie. Wystarczy, że na gazę nałożysz sok z aloesu, a następnie nałożysz na oparzenie. Taki opatrunek najlepiej pozostawić na około dwie godziny. Jeśli jednak nadal odczuwasz ból, to śmiało można powtórzyć proces.

Chłodna woda jest dobrym rozwiązaniem przy naprawdę niewielkich oparzeniach, aby uniknąć pęcherzyków. W przypadku większych oparzeń warto sięgnąć po inne sposoby, które pomogą nam w lepszy sposób.

Emila

true

Polecane