Uważaj na nowe gatunki kleszczy w Polsce!

Patrycja
Zdrowie
27.05.2021 17:19
Uważaj na nowe gatunki kleszczy w Polsce!

Do Polski dociera coraz więcej kleszczy. W naszym kraju pojawiła się nowa odmiana, której nie widziano od blisko 70 lat. Gatunek Haemaphysalis concinna przenosi groźne choroby! Uważaj!

Zdjęcie Uważaj na nowe gatunki kleszczy w Polsce! #1

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

Kleszcze stają się wyjątkowo aktywne między majem, a listopadem i czekają na nas w lasach, parkach, na łąkach, działkach i w ogrodach. Obecnie pojawia się ich coraz więcej, a wśród nich występują też nowe niebezpieczne odmiany.

Haemaphysalis concinna przenosi groźne choroby. Dowiedz się, jak wygląda ten gatunek, gdzie można go spotkać i jak się przed nimi chronić.

Gdzie można go spotkać?

Do tej pory Haemaphysalis concinna występował w niektórych południowych krajach Europy, a aktualnie zagościł na terenie Polski. Można go spotkać w województwach wielkopolskim i dolnośląskim, skąd dotarł prawdopodobnie z Niemiec. W naszym kraju nie widziano go od blisko 70 lat, a teraz odnotowano jego ponowną obecność. Odkryto już prawie pół tysiąca osobników.

Zdjęcie Uważaj na nowe gatunki kleszczy w Polsce! #2

Jak wygląda nowy gatunek kleszcza?

Haemaphysalis concinna ma jasnobrązowe ubarwienie i ciemne smugi na ciele. Samice są nieco większe od samców, długość ciała kleszczy wynosi około 3-3,5 mm.

Czy jest się czego bać?

Ich żywicielami są głównie owce, choć można spotkać go także na jeleniach, zającach, koniach, psach, kotach i gryzoniach. Ten gatunek jest groźny także dla ludzi i przenosi wiele niebezpiecznych chorób.

Jakie choroby przenosi Haemaphysalis concinna?

Gatunek ten przenosi groźne patogeny, które wywołują niebezpieczne choroby, takie jak: burnawirus, wirus kleszczowego zapalenia mózgu, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, babeszjoza, tularemia, gorączka Q i oczywiście borelioza.

Zdjęcie Uważaj na nowe gatunki kleszczy w Polsce! #3

Uważaj na kleszcze!

W Polsce żyje 20 różnych rodzajów kleszczy. Te występujące w naszym kraju mogą być bardzo niebezpieczne. Przenoszą groźne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, która atakuje skórę, serce, stawy i układ nerwowy. Boreliozą, co roku zakażają się dziesiątki tysięcy Polaków!

Dlatego wybierając się na spacer do parku, na łąkę, czy wycieczkę do lasu, pamiętaj o odpowiednim ubiorze i stosowaniu preparatów odstraszających kleszcze.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną