Uwaga na kleszcze! Zaczęły roznosić nową chorobę

Agnieszka

Newsy

24.03.2022 11:58

Uwaga na kleszcze! Zaczęły roznosić nową chorobę

 Sezon wiosenny już się rozpoczął, a letni zbliża się do nas wielkimi krokami. Warto więc pamiętać o zagrożeniu, jakie stanowią kleszcze. Przenoszą one między innymi liczne wirusy. Co ciekawe, niedawno odkryto, że kleszcze przenoszą też wirus Heartlanda. Czym jest ta choroba?

Zdjęcie Uwaga na kleszcze! Zaczęły roznosić nową chorobę #1

Wirus Heartland 

Wirus ten został odkryty w 2009 roku. Dwóch mężczyzn pojawiło się w szpitalu w Missouri, obaj mieli gorączkę, biegunkę i ból mięśni. Niedługo potem w całych Stanach Zjednoczonych zaczęto odnotowywać podobną chorobę. 

Jakie objawy wuywołuje wirus Heartland?

Większość osób zakażonych wirusem skarży się na gorączkę, zmęczenie, zmniejszony apetyt, ból głowy, nudności, biegunkę i bóle mięśni. Zakażenie powoduje zmniejszenie liczby białych krwinek, które zwalczają infekcje. Pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero dwa tygodnie po ukąszeniu. 

 

 Wirus Heartland w Europie?

Choć w Europie do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia wirusem Heartland, to w Stanach Zjednoczonych liczba osób zakażony rośnie. Na razie jest to kilkadziesiąt przypadków, jednak statystyka wciąż wzrasta. 

Wirus przenoszony jest przez kleszcza „Lone Star” z rodziny Amblyomma americanum. Może go roznosić także kleszcz czarnonogi. Wydłuża się też okres aktywności kleszczy, które atakują nawet w styczniu. Powinniśmy więc uważać, szczególnie jeśli przechodzimy przez łąki.

Mitem bowiem jest to, że kleszcze skaczą na nas z drzew. Zdecydowanie częściej są one niżej -  w trawach i krzewach. Dlatego też ważne jest zakrywanie nóg, tułowia i ramion.

 Najczęściej występujące choroby odkleszczowe to, poza boreliozą,  kleszczowe zapalenie mózgu, riketsjoza, babeszjoza, tularemia czy anaplazmoza. Są to groźne, niejednoznaczne choroby, które dość trudno zdiagnozować. 

  

Najczęściej słyszy się jednak o boreliozie

Chorobę odkleszczową zwaną Boreliozą znamy stosunkowo od niedawna. Pierwszy raz można było o niej usłyszeć w latach 80 XX wieku. Wywołują ją bakterie grupy Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze. Borelioza atakuje stawy, skórę, układ nerwowy i serce.