Nawyki, które niszczą nasz metabolizm

Patrycja

Zdrowie

22.05.2021 15:47

Nawyki, które niszczą nasz metabolizm

Dowiedz się, jakie nawyki źle wpływają na przemianę materii. Co niszczy nasz metabolizm? Tego unikaj, aby zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę!

Zdjęcie Nawyki, które niszczą nasz metabolizm #1

Czym jest przemiana materii?

Podstawowa przemiana materii to ilość kalorii, czyli energii, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu i podtrzymywania funkcji życiowych. Przemiana materii to po prostu zamiana substancji odżywczych na energię. Od jej tempa zależy, jak szybko nasz organizm jest w stanie strawić i przyswoić to, co spożywamy.

Co wpływa na spowolnienie metabolizmu?

Spowolniona przemiana materii to zaburzenie w funkcjonowaniu mechanizmów pobierania i wydatkowania energii. Wraz z wiekiem metabolizm zwalnia i odchudzanie może stać się trudniejsze.

Spowolnienie metabolizmu może wynikać także z wielu innych przyczyn: ze stanu naszego zdrowia, zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, płci, diety i stylu życia. Dowiedz się, jakie jeszcze nawyki źle wpływają na nasz metabolizm i go spowalniają.

Zdjęcie Nawyki, które niszczą nasz metabolizm #2

Te nawyki niszczą metabolizm

Pijesz za mało wody

Każdego dnia powinieneś pić przynajmniej 2 litry płynów. Jeśli zapominasz o odpowiednim nawadnianiu, to Twoja przemiana materii zwalnia. Na dodatek Twoja energia może spadać, możesz też odczuwać zmęczenie, pogorszenie nastroju, wzdęcia i niestrawność.

Pijesz za dużo alkoholu

Alkohol jest bardzo kaloryczny i jego regularne picie może powodować przyrost wagi. Picie alkoholu w nadmiarze powoduje problemy z odżywianiem, przez to możemy spożywać posiłki nieregularnie lub nadmiernie się objadać. Prowadzi też do spowolnienia zdolności organizmu do spalania tłuszczu.

Zdjęcie Nawyki, które niszczą nasz metabolizm #3

Uwielbiasz fast foody

Pizza, hamburgery, kebaby, frytki… Po prostu uwielbiasz fast foody. Zamiast zdrowych, pełnowartościowych produktów, sięgasz po wysoko przetworzoną żywność.

Produkty pełne węglowodanów, niezdrowych tłuszczów, soli i ulepszaczy smaku, nie tylko negatywnie wpływają na Twoją dietę, ale są pozbawione niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Wyeliminuj je ze swojej diety!

Kochasz słodycze

Nie możesz oprzeć się słodyczom? Ciągłe masz ochotę na coś słodkiego? To niszczy Twój metabolizm! Nadmierna ilość spożywanego cukru prowadzi do wysokiego poziomu glukozy we krwi. Z kolei glukoza spowalnia przemianę materii.

Podjadasz między posiłkami

Podjadasz między posiłkami. Zamiast zdrowych przekąsek, owoców, warzyw, czy orzechów, ciągle sięgasz po wysokokaloryczne produkty kiepskiej jakości, jak słodycze i słone przekąski. Twój organizm trawi je znacznie dłużej.

Zdjęcie Nawyki, które niszczą nasz metabolizm #4

Nie jesteś aktywny fizycznie

Masz mało ruchu, prowadzisz siedzący tryb życia i nie uprawiasz żadnego sportu. To niszczy Twoją przemianę materii i spowalnia metabolizm. Ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu przez 45 minut. Zacznij od spacerów, jazdy rowerem, pływania. Gwarantujemy, że szybko zauważysz efekty.

Źle sypiasz

Sen wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i odpowiada za wiele ważnych funkcji życiowych. Nie wszyscy wiedzą, że osoby, które się nie wysypiająbardziej narażone na otyłość. Gdy zbyt krótko śpimy, w naszym organizmie wzrasta poziom gremliny, która jest odpowiedzialna za uczucie głodu. Z kolei spada poziom leptyny, odpowiadającej za uczucie sytości. Przez to w ciągu dnia odczuwamy głód i ciągle podjadamy.