Latające kleszcze- widziałaś je w lesie? Dowiedz się, czy są groźne dla człowieka

Patrycja

Zdrowie

08.07.2020 21:51

Latające kleszcze- widziałaś je w lesie? Dowiedz się, czy są groźne dla człowieka

Uważaj na nie podczas wycieczek do lasu. Latające kleszcze są wyjątkowo aktywne, a o tej porze roku najbardziej niebezpieczne. Atakują zwierzęta i ludzi! Dowiedz się, są groźne dla człowieka i jak się przed nimi chronić?

Latające kleszcze- co to za owady?

Z wyglądu przypominają kleszcze ze skrzydłami, jednak to odrębny gatunek z rodziny muchówek, zwany strzyżakiem sarnim (lub jelenim). Ich głównymi żywicielami są sarny, jelenie, daniele i łosie, choć często atakują też ludzi. Strzyżak jeleni wygląda jak kleszcz z przezroczystymi skrzydełkami, jest bardzo mały, ma od 4 do 6 mm, ciało pokryte chitynowym pancerzem, aparat kłująco-ssący, odnóża z haczykami i brązowo- złocisty kolor.

Zdjęcie Latające kleszcze- widziałaś je w lesie? Dowiedz się, czy są groźne dla człowieka #1

https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzy%C5%BCak_sarni#/media/Plik:Deer_fly.jpg

Gdzie można je spotkać?

Owady te występują licznie w lasach na terenie całej Polski i atakują zarówno dzikie zwierzęta, jak i ludzi. Możemy je spotkać podczas spaceru po lesie lub na grzybobraniu, w okresie od czerwca, aż do późnej jesieni.

Zdjęcie Latające kleszcze- widziałaś je w lesie? Dowiedz się, czy są groźne dla człowieka #2

Czy latające kleszcze są groźne?

Latające kleszcze mogą przenosić groźne choroby, jak anaplazmozę. Jej objawy to wysoka gorączka, bóle mięśni, brzucha, wymioty, biegunka, a także kaszel, zapalenie płuc i sepsa. Mogą także przenosić chorobę odkleszczową, boreliozę, którą co roku zarażają się dziesiątki tysięcy osób.

Zdjęcie Latające kleszcze- widziałaś je w lesie? Dowiedz się, czy są groźne dla człowieka #3

Co robić, gdy ugryzie latający kleszcz

Latające kleszcze mogą Cię ukąsić. Początkowo ślad po ugryzieniu jest prawie niewidoczny, jednak po około 3 dniach pojawia się bolesny, twardy i zaczerwieniony obrzęk. Może on utrzymać się aż do 2- 3 tygodni. Ugryzienie jest bardzo bolesne i może wywoływać reakcje alergiczne. Ślad po nim może pozostać na skórze nawet do roku.

Zdjęcie Latające kleszcze- widziałaś je w lesie? Dowiedz się, czy są groźne dla człowieka #4

Jeśli ukąsi Cię latający kleszcz, odkaź ranę, posmaruj maścią przeciwhistaminową i powstrzymuj się od drapania. Do czterech tygodni obserwuj, czy nie pojawił się rumień wędrujący, który może świadczyć o zakażeniu boreliozą.