Uważaj na nie podczas wycieczek do lasu. Latające kleszcze są wyjątkowo aktywne, a o tej porze roku najbardziej niebezpieczne. Atakują zwierzęta i ludzi! Dowiedz się, są groźne dla człowieka i jak się przed nimi chronić?
Latające kleszcze- co to za owady?
Z wyglądu przypominają kleszcze ze skrzydłami, jednak to odrębny gatunek z rodziny muchówek, zwany strzyżakiem sarnim (lub jelenim). Ich głównymi żywicielami są sarny, jelenie, daniele i łosie, choć często atakują też ludzi. Strzyżak jeleni wygląda jak kleszcz z przezroczystymi skrzydełkami, jest bardzo mały, ma od 4 do 6 mm, ciało pokryte chitynowym pancerzem, aparat kłująco-ssący, odnóża z haczykami i brązowo- złocisty kolor.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzy%C5%BCak_sarni#/media/Plik:Deer_fly.jpg
Gdzie można je spotkać?
Owady te występują licznie w lasach na terenie całej Polski i atakują zarówno dzikie zwierzęta, jak i ludzi. Możemy je spotkać podczas spaceru po lesie lub na grzybobraniu, w okresie od czerwca, aż do późnej jesieni.
Czy latające kleszcze są groźne?
Latające kleszcze mogą przenosić groźne choroby, jak anaplazmozę. Jej objawy to wysoka gorączka, bóle mięśni, brzucha, wymioty, biegunka, a także kaszel, zapalenie płuc i sepsa. Mogą także przenosić chorobę odkleszczową, boreliozę, którą co roku zarażają się dziesiątki tysięcy osób.
Co robić, gdy ugryzie latający kleszcz
Latające kleszcze mogą Cię ukąsić. Początkowo ślad po ugryzieniu jest prawie niewidoczny, jednak po około 3 dniach pojawia się bolesny, twardy i zaczerwieniony obrzęk. Może on utrzymać się aż do 2- 3 tygodni. Ugryzienie jest bardzo bolesne i może wywoływać reakcje alergiczne. Ślad po nim może pozostać na skórze nawet do roku.