Nowa odmiana kleszcza! Uważaj, jest bardzo niebezpieczny

Patrycja

Zdrowie

26.06.2020 18:35

Nowa odmiana kleszcza! Uważaj, jest bardzo niebezpieczny

W Europie pojawiła się groźna odmiana egzotycznych kleszczy, które roznoszą niebezpieczną gorączkę! W lasach jest ich coraz więcej, a wraz z nadchodzącym latem mogą dotrzeć także do Polski. Dowiedz się jak wyglądają, gdzie można je spotkać i jak się przed nimi chronić.

Zdjęcie Nowa odmiana kleszcza! Uważaj, jest bardzo niebezpieczny #1

Gdzie można spotkać nową odmianę kleszczy?

Wędrowna odmiana kleszczy, zwana hyalomma marginatum, występuje głównie w krajach afrykańskich i azjatyckich, a ze względu na ocieplenie klimatu w ostatnich latach, można je spotkać także w niektórych krajach Europy: m. in. W Portugalii, Hiszpanii, Francji, we Włoszech, Grecji, na Cyprze, w Albanii i Bułgarii. Jak na razie kleszcze nie pojawiły się w Polsce.

Dlaczego kleszcze wędrowne są niebezpieczne?

Kleszcze wędrowne, zwane też afrykańskimi, pasożytują głównie na koniach i bydle, choć mogą także ukąsić człowieka. Są bardzo niebezpieczne dla ludzi, ich ukąszenie może wywołać groźną gorączkę krwotoczną- tropikalną chorobę wirusową, o ostrym przebiegu, powodującą zaburzenia w pracy serca, układu krwionośnego i nerwowego. Choroba ta przebiega bezobjawowo u zwierząt, ale jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi.

Zdjęcie Nowa odmiana kleszcza! Uważaj, jest bardzo niebezpieczny #2

Jak objawia się gorączka?

Kleszcze roznoszą groźną gorączkę krwotoczną, zwaną gorączką krymską- kongijską. Choroba może wywoływać ból głowy, stawów, brzucha, wymioty, wysoką gorączkę, dreszcze, światłowstręt, przekrwienie twarzy, spojówek i wybroczyny na skórze. Wraz z jej rozwojem pojawiają się gwałtowne krwotoki z nosa i krwawienia w miejscach ukąszenia przez kleszcza. Mogą pojawić się także zaburzenia poznawcze: dezorientacja w terenie, zmiany nastroju, agresja. Choroba ta co roku zabija w Turcji kilkadziesiąt tysięcy osób i wciąż nie wynaleziono na nią szczepionki. Ma bardzo ciężki przebieg i szybko postępuje, charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

Niebezpieczeństwo w lasach

Pamiętajmy, że kleszcze występujące w Polsce również są bardzo niebezpieczne: mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego wybierając się na wycieczkę do lasu, pamiętaj o odpowiednim ubiorze i stosowaniu preparatów odstraszających kleszcze.

Zdjęcie Nowa odmiana kleszcza! Uważaj, jest bardzo niebezpieczny #3