Ruszyły szczepienia nastolatków. Co musisz wiedzieć?

Patrycja

Zdrowie

20.05.2021 20:23

Ruszyły szczepienia nastolatków. Co musisz wiedzieć?

Harmonogram szczepień w Polsce przyspieszył. Od 10 maja wszystkie dorosłe osoby miały możliwość zapisania się na szczepienie, natomiast od 17 maja ruszyła rejestracja nastolatków. W przypadku osób niepełnoletnich konieczne jest udzielenie zgody na szczepienie przez rodziców lub opiekunów prawnych. Co jeszcze musisz wiedzieć o szczepieniach dla nastolatków?

Zdjęcie Ruszają szczepienia nastolatków. Co musisz wiedzieć? #1

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla 16 i 17-latków

Od 17 maja ruszyła rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 dla nastolatków powyżej 16. roku życia. E- skierowania zostały automatycznie wystawione dla wszystkich osób wieku 16+.

Jak zarejestrować nastolatka?

Nastolatka na szczepienie można zarejestrować poprzez:

  • Telefon na infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • Wysłanie SMSna numer 664 908 556  lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
  • Kontakt z wybranym punktem szczepień
  • Internetową rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Nastolatka może zarejestrować rodzic, podając następujące dane: imię i nazwisko, PESEL oraz numer telefonu.

Pamiętaj o uzupełnieniu kwestionariusza

Przed szczepieniem nastolatka, jego rodzic lub opiekun prawny musi uzupełnić i podpisać kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego.

Formularz można pobrać z rządowej strony internetowej lub otrzymać na miejscu w punkcie szczepień. W kwestionariuszu należy odpowiedzieć na pytania o stan zdrowia dziecka, a także podać  dane osobowe i PESEL rodzica.

Czy nastolatek może przyjść sam na szczepienie?

Aby nastolatek mógł przystąpić do szczepienia, niezbędna jest pisemna zgoda jego rodziców lub prawnych opiekunów. Oznacza to, że nastolatek musi pojawić się na szczepieniu z rodzicem lub opiekunem albo przynieść ze sobą uzupełniony i podpisany przez niego kwestionariusz.

Zdjęcie Ruszają szczepienia nastolatków. Co musisz wiedzieć? #2

Jaka szczepionka przeciwko COVID-19 dla nastolatków?

16 i 17-latkowie otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer. Preparat ten jako jedyny został dopuszczony do stosowania u osób powyżej 16. roku życia przez Europejską Agencję Leków

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Przypomnijmy, że w Polsce przeciwko COVID-19 do tej pory zaszczepiono ponad 16 milionów osób, a pełną dawkę preparatu przyjęło 4,79 miliona z nich. W naszym kraju dostępne są cztery rodzaje preparatów: Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson.