Trzecia fala epidemii powoli się kończy, jednak niektóre obostrzenia zostaną z nami na dłużej.
Walka z wirusem
Państwa na świeice miały różna sposoby na walkę z koronawirusem, dlatego niektóre z nich poradziły sobie z nią lepiej, a inne gorzej. W Polsce wprowadzono różne ograniczenia i nakazy, które miały na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W zależności od statystyk covidowych były one zaostrzane lub luzowane.
Trzecia fala
Trzecia fala epidemii powoli dobiega końca, a rząd podjął decyzję o częściowym luzowaniu obostrzeń. W związku z tym od 15 maja nie musimy nosić maseczek ochronnych na świeżym powietrzu, a ogródki restauracyjne wznowiły swoją działalność. Otwarte zostały również kina, teatry i inne ośrodki kultury. Znów mogą odbywać się wydarzenia sportowe na świeżym powietrzu, a część dzieci powróciła do nauki stacjonarnie. Następne luzowanie obostrzeń ma następować wraz z kolejnymi tygodniami. Od 29 maja natomiast goście będą mogli przebywać w lokalu, jak również będą mogły być organizowane imprezy w lokalu, ale przy zachowaniu limitu osób. Udać będzie się już można do siłowni oraz na basen.
Luzowanie obostrzeń
Minister Zdrowia zapowiedział, że wraz z zahamowaniem rozwoju epidemii luzowane będą kolejne obostrzenia. Nie można na razie całkowicie otworzyć gospodarki, ponieważ sytuacja epidemiczna nadal na to nie pozwala. Istnieją inne mutacje koronawirusa, które są równie groźne i nie można ich lekceważyć. Adam Niedzielski zaznaczył, że na przełomie maja i czerwca będą luzowane kolejne obostrzenia, a reżim sanitarny zostanie zmniejszony. Pomimo że wiele osób sugeruje szybsze otwarcie gospodarki, to rząd nie może się na takie działanie zgodzić. Jeśli nie będzie wzrostu zakażeń na COVID-19, to rząd poluzuje kolejne branże gospodarki.
Niezmienna restrykcja
Według ministra zdrowia jedna z restrykcji zostanie z nami nawet w okresie wakacyjnym. Chodzi tu o maseczki ochronne, które nadal będą obowiązkowe wewnątrz budynków, w przestrzeniach wspólnych oraz w miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego. Zachowanie tego nakazu w połączeniu z szczepieniami przeciw COVID-19 pozwolą na szybszy powrót do normalności i otwierania gospodarki.