Uczennica usunięta z liceum za Strajk Kobiet

Uczennica usunięta z liceum za Strajk Kobiet

Julita, 17-letnia uczennica została usunięta ze swojego liceum. Powodem takiej decyzji miał być jej udział w Strajku Kobie.  Jak podaje Wyborcza.pl, decyzja ta nie była jednak konsultowana z radą rodziców ani z samorządem uczniowskim. 

 

Zdjęcie Uczennica usunięta z liceum za Strajk Kobiet #1

Usunięcie z katolickiej szkoły

17-letnia Julita została relegowana ze swojej szkoły - niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. 

 Władze szkoły, a konkretniej dyrektorka placówki tłumaczy swoją decyzję tym, że “jest to katolicka szkoły nie tylko z nazwy, ale i w swojej istocie.

O tej decyzji uczennica dowiedziała się 27 kwietnia. Została wezwana do szkoły wraz z mamą. Dzień wcześniej natomiast była ona przesłuchiwana na policji, która postawiła jej zarzuty rzekomego organizowania nielegalnych demonstracji. 

Dyrekcja katolickiej szkoły potwierdziła, że decyzja o usunięciu dziewczyny ze szkoły ma związek z protestami:

 – Nasza szkoła jest szkołą katolicką nie tylko z nazwy, ale i w swojej istocie. Jeśli któryś z uczniów przekracza granice uznawane powszechne za nieprzekraczalne, musi się liczyć z tym, że może zostać relegowany – powiedziała "Gazecie Wyborczej" Honorata Kozłowska, dyrektor szkoły. 

 To jednak nie jedyne “przewinienie” 17-latki. Wcześniej szkoła zakazała Julii przychodzić do szkoły z tęczową torbą. 

Czy jest to legalne? Prawna reprezentant Julity uważa, że jest to sprzeczne z konstytucją

 – Usunięcie ze szkoły nastąpiło z powodu poglądów reprezentowanych przez uczennicę, co stoi w sprzeczności z Konstytucją RP, Konwencją o Prawach Dziecka, Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Karą Praw Podstawowych UE, gwarantujących wolność poglądów i ich wyrażania – powiedziała "Gazecie Wyborczej" mec. Anna Jaczun, reprezentująca 17-letnią Julitę. 

 

Nastolatka została usunięta ze swojego liceum. Znalazła jednak dość szybko nową szkołę.

Julita jest działaczką Młodej Lewicy. Tak wypowiedziała się na ten temat organizacja:

"Jedna z naszych białostockich działaczek została usunięta “w trybie natychmiastowym” z liceum, dzień po wezwaniu na przesłuchanie w sprawie rzekomej organizacji Strajków Kobiet. Niecałe trzy tygodnie przed klasyfikacją osoba niepełnoletnia z orzeczeniem o niepełnosprawności i specjalnych potrzebach kształcenia musi znaleźć nową szkołę “teraz i natychmiast"  - napisano na Facebooku Młodej Lewicy. 

 

Agnieszka

Polecane