16-latka sprzedawała wiśnie, aby zarobić na wycieczkę szkolną. Skończyło się interwencją policji i sanepidu!

Martyna P.
Newsy
12.09.2023 10:58
16-latka sprzedawała wiśnie, aby zarobić na wycieczkę szkolną. Skończyło się interwencją policji i sanepidu!

Nastolatka z województwa zachodniopomorskiego postanowiła sprzedać wiście z sadu dziadka, aby zarobić na wycieczkę szkolną. Niestety jej inicjatywa została zakłócona przez sanepid w asyście policji.

 

Sprzedawała wiście, aby zarobić na wycieczkę

Sprawę nastolatki przybliżyła „Gazeta Wałecka”. Historia dotyczy 16-letniej dziewczynki z Lubna (województwo zachodniopomorskie).  Dziewczyna sprzedawała wiście z sadu dziadka na parkingu przed sklepem spożywczym, aby zarobić na wycieczkę szkolną. Nastolatka codziennie zbierała owoce, umieszczała je w czystych skrzynkach i pakowała klientom do plastikowych woreczków za pomocą jednorazowych rękawiczek.

 

Do akcji wkroczył sanepid i policja

16-latka sprzedała kilkanaście kilogramów wiśni. Niestety jej aktywność została przerwana przez dwie kobiety z Inspekcji Sanitarnej z Wałcza. Urzędniczki przybyły pod sklep z policyjnym patrolem.

Przebieg kontroli opisali rodzice dziewczynki, którzy przybyli na miejsce zdarzania (wywiad dla „Gazety Wałeckiej”).

Mama nastolatki powiedziała, że kontrola trwała ponad 2 godziny. Kobieta opisuje, że urzędniczki wykonywały kilka telefonów.

„Urzędniczki dzwoniły w różne miejsca, radziły się chyba bardziej doświadczonych kolegów, szukały paragrafów. I je znalazły” – opisuje matka.

 

Zdjęcie 16-latka sprzedawała wiśnie, aby zarobić na wycieczkę szkolną. Skończyło się interwencją policji i sanepidu! #1

Policja wystawiła mandat

Pracownice Inspekcji Sanitarnej zwróciły uwagę, że dziewczynka nie posiada orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych.

16-letnią dziewczynkę reprezentował jej ojciec. To właśnie na niego został nałożony mandat w wysokości 100 złotych. Mężczyzna go nie przyjął.

 

 

Odwołanie rodziców zostało odrzucone

Rodzice napisali odwołanie, gdyż córka nie była zatrudniona przez ojca, lecz sprzedawała wiście z rodzinnego sadu. Wobec tego nie obowiązują przepisy dotyczące zatrudnienia w handlu żywnością (nie ma konieczności posiadania orzeczenia lekarskiego). Rodzice nastolatki dołączyli także zgodę na sprzedaż wiśni przez córkę.

Niestety Powiatowy Inspektor Sanitarny odrzucił odwołanie napisane przez rodziców.

W uzasadnieniu wyjaśnił, że „przed rozpoczęciem sprzedaży owoców i warzyw, należy uzyskać zatwierdzenie zakładu przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W innym przypadku podmiot może zostać ukarany mandatem” (odpowiedź na pytanie „Gazety Wałeckiej”.  

Mama 16-latki w wywiedzie z dziennikiem powiedziała, że pierwsza praca utwierdziła jej córkę w przekonaniu, że lepiej się nie starać i łatwiej brać pieniądze od rodziców. 

Mandatu jednak nie będzie

9 września 2023 roku Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat, w którym poinformował, że zastosowane przez kontrolerów środki były niewspółmierne do przewinienia, w związku z tym Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałczu zawnioskuje w postępowaniu sądowym o zastosowanie pouczenia.

"W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałczu zawnioskuje w postępowaniu sądowym o zastosowanie łagodniejszego środka, jakim jest pouczenie. Zdecydowano także o oddelegowaniu do pełnienia innych obowiązków kontrolerów bezpośrednio uczestniczących w tej sprawie" - czytamy w treści komunikatu opublikowanym przez "Gazetę Wałecką". 

Co sądzicie o tej sytuacji? 

 

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną