Lifestyle

Zostałaś zatrzymana na strajku kobiet? Poznaj swoje prawa

Patrycja

Oct. 31, 2020, 4:32 p.m.

Zostałaś zatrzymana na strajku kobiet? Poznaj swoje prawa

W całej Polsce od ponad tygodnia kobiety protestują w związku ograniczeniem prawa do aborcji. Każdego dnia odbywają się demonstracje, w których bierze udział coraz więcej osób. Jeśli chcesz wziąć udział w Strajku Kobiet, dowiedz się co powinnaś zrobić w przypadku zatrzymania przez Policję. Poznaj swoje prawa!

Zdjęcie Zostałaś zatrzymana na strajku kobiet? Poznaj swoje prawa #1

Strajki kobiet w całej Polsce

Kobiety w Polsce protestują przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Każdego dnia w demonstracjach bierze udział coraz więcej osób i dołączają się kolejne miasta. W piątek odbył się „Marsz na Warszawę”, w którym wzięło udział około 100 tysięcy osób. W czasie protestu dochodziło do zamieszek, uczestników atakowali nacjonaliści. Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób.

Jeśli wybierasz się na kolejną demonstrację, dowiedz się co powinnaś zrobić w przypadku zatrzymania przez policję.

Zdjęcie Zostałaś zatrzymana na strajku kobiet? Poznaj swoje prawa #2

Zostałaś zatrzymana? Poznaj swoje prawa:

Nie przyjmuj mandatu

Jeśli zostaniesz zatrzymana przez policję nie przyjmuj mandatu, wtedy wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu. Co dalej? Zanim dojdzie do rozprawy, dostaniesz z Sądu wyrok nakazowy, a Ty będziesz miała 7 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku.

Zdjęcie Zostałaś zatrzymana na strajku kobiet? Poznaj swoje prawa #3

Masz prawo zachować milczenie

Jeśli zostałaś zatrzymana przez policję na strajku, masz prawo nic nie mówić. Nie utrudniaj działań funkcjonariuszy, pozwól się wylegitymować. nie składaj wyjaśnień i niczego nie podpisuj bez kontaktu z adwokatem. W przypadku popełnienia wykroczenia zostaniesz zatrzymana maksymalnie na 24 godziny.

Zdjęcie Zostałaś zatrzymana na strajku kobiet? Poznaj swoje prawa #4

Masz prawo do adwokata

Pamiętaj, że po zatrzymaniu masz prawo skontaktować się z przedstawicielem prawnym. W areszcie nikt Ci go nie zorganizuje, dlatego przed pójściem na demonstrację, koniecznie zapisz na ręce niezmywalnym markerem numer telefonu do osoby lub organizacji oferującej bezpłatną pomoc prawną.

Zdjęcie Zostałaś zatrzymana na strajku kobiet? Poznaj swoje prawa #5

Masz prawo do kontaktu z bliską osobą

Jeśli zostaniesz zatrzymana, policja zarekwiruje Twój telefon i zamknie go w depozycie. Nie zmienia to faktu, że masz prawo skontaktować się z bliską osobą. Przed protestem zapamiętaj jej numer lub zapisz go na ręce. Przysługuje Ci jeden telefon, zatem upewnij się żeby miał sens, a bliska osoba będzie przygotowana na udzielenie pomocy.