Konferencja ministra zdrowia. Jakie obostrzenia zostaną zniesione? (21.04.21)

Agnieszka

Newsy

21.04.2021 9:21

Konferencja ministra zdrowia. Jakie obostrzenia zostaną zniesione? (21.04.21)

Dziś ma odbyć się kolejna konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Według zapowiedzi mamy dowiedzieć się z niej informacji na temat zniesienia kolejnych obostrzeń jeszcze przed majówką.

Od 19 kwietnia otwarte są żłobki i przedszkola. Od 19 kwietnia dopuszczona została również możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (do 25 osób) i uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Pozostałe obostrzenia mają być przedłużone do niedzieli 25 kwietnia. 

Dojdzie do regionalizacji obostrzeń?

Szczegóły nie są znane, jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że jest szansa na wprowadzenie regionalizacji obostrzeń.

Adam Niedzielski powiedział w rozmowie z Radiem Zet, że "pójście w kierunku regionalizmu jest naturalną ścieżką".

Oznacza to, że najcięższe obostrzenia będą obowiązywać w tych województwach, w których jest najwięcej przypadków koronawirusa oraz najtrudniejsza sytuacja związana ze służbą zdrowia. Mowa na przykład o dostępności łóżek covidowych.

Kolejność wycofywania obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził też, że w pierwszej kolejności prawdopodobnie obostrzenia zdjęte zostaną ze szkół podstawowych.

Do szkół być może wrócą dzieci z klas I-III. Nauka będzie się jednak odbywać w trybie hybrydowym. Oznacza to, że część lekcji będzie odbywać się stacjonarnie w szkole, a część pozostanie w trybie zdalnym.

Następnie mają zostać przywrócone niektóre usługi, w tym usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Kolejne na liście będą prawdopodobnie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe.

W przyszłości hotele, a na samym końcu kluby fitness i gastronomia.

"Potem handel wielkopowierzchniowy, sklepy budowlane i gdzieś w perspektywie pojawiają się hotele. Na końcu restauracje, fitnessy - wyliczał w Radiu Zet szef resortu zdrowia.

 Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego 21.04.21

Dziś około godziny 11:00 lub przed godziną 12:00 ma odbyć się jednak konferencja, na której dowiemy się, jakie decyzje podjął rząd. Wszystkie zapowiedzi ministra zdrowia mogą się bowiem nie spełnić z uwagi na sztab osób, które te decyzje ma podjąć.

Jest więc szansa na to, że obostrzenia pozostaną niezmienione, zaostrzone, a być może zlikwidowana zostanie większa ich ilość, niż zapowiadano.