Kiedy zniosą obowiązek maseczek na świeżym powietrzu? Minister zdrowia podał termin

Kiedy zniosą obowiązek maseczek na świeżym powietrzu? Minister zdrowia podał termin

Cieplejsze dni zbliżają się wielkimi krokami. Oznacza to, że noszenie maseczek dla wielu osób stanie się dużo bardziej uciążliwe ze względu na wyższą temperaturę. Istnieje jednak szansa na zniesienie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Mówił o tym minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie w Radiu Zet.

Zdjęcie Kiedy zniosą obowiązek maseczek na świeżym powietrzu? Minister zdrowia podał termin #1

Nakaz noszenia maseczek wciąż obowiązuje

Choć nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej wciąż obowiązuje, to jest szansa na jego zniesienie. 

Na piątkowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia przestrzegał, że na świeżym powietrzu również konieczne jest noszenie maseczek ze względu na zagrożenie:

- Maseczki na świeżym powietrzu nas obowiązują. Pamiętajmy, że na świeżym powietrzu nie znajdujemy się sami. Niejednokrotnie znajdujemy się w towarzystwie innych osób, niejednokrotnie rozmawiamy. Ta emisja wirusa jest nadal duża.

Minister zdrowia jednak podaje przybliżony termin zniesienia tego nakazu

W rozmowie z Beatą Lubecką w Radiu Zet Adam Niedzielski poinformował, że w pierwszej połowie maja możemy spodziewać się około 10 tysięcy nowych chorych na dobę. 

Zapytany przez dziennikarkę o zniesienie nakazu noszenia maseczek przyznał jednak, że istnieje na to szansa pod koniec maja.

Jeśli więc liczba chorych nie wzrośnie gwałtownie w maju, to jest szansa, że wakacyjne miesiące obejdą się bez konieczności noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

W środę nowe informacje w sprawie obostrzeń

Adam Niedzielski zapowiedział też, że już w środę 21 kwietnia rząd poinformuje o decyzjach w sprawie obostrzeń przed majówką. Dodał, że we wtorek i jeszcze w środę będą odbywać się w tej sprawie “intensywne konsultacje”.

Minister zdrowia potwierdził, że konsultacje będą dotyczyć regionalizacji obostrzeń oraz otwarcia galerii handlowych i salonów fryzjerskich w poszczególnych województwach.

Konkretnych informacji i decyzji w tej sprawie dowiemy się jednak dopiero jutro na konferencji prasowej. 

- Rozpatrujemy przede wszystkim jak podjąć decyzję, czy ma ona dotyczyć wymiaru regionalnego, czy ogólnokrajowego. Chciałbym zastrzec, że żadna jeszcze nie została podjęta, dziś i jutro będą trwały intensywne konsultacje. Wydaje się, że pójście w kierunku regionalizmu jest naturalną ścieżką, bo jeśli porównujemy sytuację na Śląsku i Podkarpaciu, to dwa światy pod względem epidemicznym. Jutro najprawdopodobniej zakomunikujemy ostateczną wersję tego, co zmieni się jeszcze w tygodniu przed majówką. - mówił Adam Niedzielski. 

 

 

Agnieszka

true

Polecane