Konferencja ministra zdrowia [02.06.21]. Luzowanie kolejnych obostrzeń

Agnieszka

Newsy

02.06.2021 10:40

Konferencja ministra zdrowia [02.06.21]. Luzowanie kolejnych obostrzeń

Dziś (02.06.2021) odbyła się kolejna konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie luzowania obostrzeń. Już niedługo w obostrzeniach nastąpi wiele ważnych zmian. Na konferencji wzięto na tapet również osoby niezaszczepione. 

Podsumowanie konferencji prasowej ministra zdrowia

Na konferencji prasowej Adam Niedzielski zaznaczył, że pomimo luzowania obostrzeń, liczba chorych stale spada. Jest to dobra wiadomość, w związku z którą dojdzie do dalszego odmrażania gospodarki.

Adam Niedzielski zaznacza jednak, że sporym problemem mogą być nowe mutacje wirusa. Warto więc wciąż zachowywać ostrożność.

Luzowanie kolejnych obostrzeń: od 6 do 30 czerwca

  • Otwarcie sal zabaw z limitem osób 1 na 15 m2.
  • Zwiększenie limitu osób na weselach i innych imprezach do 150 osób.
  • Zwiększenie limitu osób w komunikacji zbiorowej do 75% obłożenia.
  • Umożliwienie zgromadzeń rejestrowanych do 150 osób.

WAŻNE: DO POWYŻSZYCH LIMITÓW NIE SĄ WLICZANE OSOBY ZASZCZEPIONE.

Aplikacja umożliwiająca określenie, kto jest zaszczepiony

Minister zdrowia poinformował też, że po 10 czerwca dostępna będzie aplikacja, za pomocą której osoba zaszczepiona, jak i organizator jakiegoś wydarzenia będzie mógł szybko określić, czy jesteśmy zaszczepieni. 

- To na organizatorze i osobie zaszczepionej jest odpowiedzialność - podkreśla szef ministerstwa zdrowia. - Po 10 czerwca będzie dostępna aplikacja, która pozwoli na odczytanie i potwierdzenie statusu osoby zaszczepionej - dodaje.  

Certyfikat covidowy dla dziecka bez szczepienia

Adam Niedzielski został zapytany również o możliwość podróży z dzieckiem, które z jakiegoś powodu nie może zostać zaszczepione.

- Różne kraje w różny sposób definiują granicę wiekową. Zawsze przed wyjazdem trzeba sprawdzić destynację oraz kraje tranzytowe. Przygotujemy takie rozwiązania, by konto dziecka było powiązane z kontem rodzica. Niezależnie od certyfikatu online, wydruk dla dziecka będzie zagwarantowany w punkcie szczepień. Jest możliwość wykonania testu dziecku, które nie jest zaszczepione, wtedy nie ma kwarantanny - mówi szef resortu zdrowia.