Likwidacja kolejnych obostrzeń. Konferencja premiera i ministra zdrowia

Likwidacja kolejnych obostrzeń. Konferencja premiera i ministra zdrowia

Dziś (29.04.20) odbyła się kolejna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Padło w niej wiele deklaracji. Już za kilka dni zniesione zostaną kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Zdjęcie Likwidacja kolejnych obostrzeń. Konferencja premiera i ministra zdrowia #1

Jak zaznaczono na konferencji, przyrost liczby osób zarażonych koronawirusem wciąż rośnie. Dzieje się to jednak w sposób, który nie obciąża służby zdrowia na tyle, aby ta nie mogła objąć opieką chorych. Dzięki temu, według rządu, możliwe jest znoszenie stopniowo kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Jakie są założenia rządu?

-Od 4 maja otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe. Celowo dopiero po majówce, aby nie doprowadzić do masowego gromadzenia się Polaków w miejscach turystycznych.

-Otwarte zostaną również muzea, biblioteki i galerie.

-Będzie również możliwość otwarcia gabinetów rehabilitacyjnych.

-Od 6 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Rodzice, którzy nie będą mieli możliwości posłać dziecka do żłobka lub przedszkola wciąż będą otrzymywać zasiłek opiekuńczy.W oparciu o analizę przyrustu chorych oraz osób, które wyzdrowiały, kolejne etapy odmrażania gospodarki będą ogłaszane co dwa tygodnie. Wiele zależy jednak od tego, czy uda się uniknąć większej ilości zachorowań w związku z nieprzestrzeganiem dystansu społecznego. Piękna pogoda i poluzowanie obostrzeń sprawia bowiem, że mniej przejmujemy się koronawirusem i jesteśmy bardziej skłonni do nieprzestrzegania obostrzeń.

- Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie miała maski w ogóle, albo miała ją zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję, w przestrzeni publicznej zakładajmy maski - oświadczył minister Szumowski na konferencji.

Agnieszka

Polecane