Kiedy będzie można ściągnąć maseczki? Minister zdrowia poda datę dziś lub jutro

Kiedy będzie można ściągnąć maseczki? Minister zdrowia poda datę dziś lub jutro
24Maj

Od 16 kwietnia wprowadzono nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Przepis ten zastosowano, aby zmniejszyć ilość nowych zachorowań na COVID-19. Restrykcja ta miała swoich zwolenników jak i przeciwników, dlatego niektórzy z nas z niecierpliwością czekają, kiedy przepis ten zostanie zniesiony lub poluzowany. Jak zapowiedział minister zdrowia, dziś lub jutro poda konkretną datę.

Zdjęcie Kiedy będzie można ściągnąć maseczki? Minister zdrowia poda datę dziś lub jutro #1

Współczynnik R

Jak się okazuje jest duże prawdopodobieństwo, że za niedługo będzie można już ściągnąć maseczki z twarzy. Poluzowanie tej restrykcji może jednak dotyczyć tylko niektórych regionów. Wszystko zależy od tego jak wysoki jest współczynnikR (reprodukcji wirusa) w danym regionie. W Polsce obecnie współczynnik ten plasuje się na poziomie 0,99, czyli jedna osoba jest w stanie zakazić koronawirusem maksymalnie jedną inną osobę.

Rezygnacja z nakazu

W sprawie możliwego zniesienia nakazu noszenia maseczek ochronnych, wypowiedział się wiceminister zdrowia. Jak powiedział Sławomir Gadomski, w niektórych województwach współczynnik R spadło do 0,5. Daje to pozytywne nadzieje, że pandemia koronawirusa zaczyna powoli wygasać w niektórych regionach, dlatego tylko tam możliwe jest zniesienie tego nakazu. Wszystko zależy jednak od tego, czy epidemia będzie zanikać czy poziom zachorowań będzie wzrastał.

Zdjęcie Kiedy będzie można ściągnąć maseczki? Minister zdrowia poda datę dziś lub jutro #2

Najgorzej na Śląśku

Od kilku dni najgorsza sytuacja jest na Śląsku, ponieważ w tamtejszych kopalniach wykryto kilkaset nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z tym region ten nie może na razie liczyć, na poluzowanie jakichkolwiek restrykcji. W całym kraju jednak nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Restrykcja ta nie obowiązuje tylko w lasach oraz parkach narodowych.

Kto nie musi nosić maseczki?

Z jej nakazu zwolnieni są sportowcy w czasie uprawiania treningu. Maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 4, osoby, które mają problemy z oddychaniem oraz te, które nie są w stanie same jej sobie założyć i zdjąć. Gdy podróżujemy samochodem w towarzystwie rodziny również nie musimy mieć zakrytego nosa oraz ust.

Kierowcy, który przewożą pasażerów są zwolnieni z noszenia maseczki, tylko wtedy, gdy są od nich oddzieleni przesłoną. Księża odprawiający obrzędy religijne też nie muszą nosić w tym czasie maseczek. Pracownicy, którzy bezpośrednio obsługują klientów, są jednak zobligowani do zakrywania dolnej części twarzy. Maseczek nie muszą również nosić rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja