Lifestyle

Kiedy koniec maseczek w pomieszczeniach? Podano jeden warunek. Luzowanie kolejnych obostrzeń

Agnieszka

May 27, 2021, 8:53 a.m.

Kiedy koniec maseczek w pomieszczeniach? Podano jeden warunek. Luzowanie kolejnych obostrzeń

Od 15 maja przestał obowiązywać nakaz zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu. Wielu jednak czeka, aż obowiązek ten zostanie zniesiony również w pomieszczeniach. Kiedy to się stanie? Podano konkretne liczby.

 0

Luzowanie obostrzeń

 

W związku ze spadkiem liczby nowych chorych na COVID-19 na dobę, rząd przygotował plan odmrażania gospodarki.

Większość obostrzeń może być zniesiona do końca maja/początku czerwca. 

Już teraz otwarte są ogródki restauracyjne, kina i inne obiekty kultury, zniesiono również konieczność zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu.

 Kiedy jednak obowiązek zasłaniania ust i nosa przestanie obowiązywać również w pomieszczeniach? Na to pytanie odpowiedział Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban w rozmowie z Beatą Lubecką w Radiu Zet.

Maseczki w pomieszczeniach - kiedy przestaną obowiązywać?

 Prof. Andrzej Horban postawił jeden warunek. W rozmowie stwierdził, że konieczność zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach może zostać zniesiona dopiero wtedy, gdy dzienny przyrost nowych chorych na COVID-19 spadnie poniżej 500. Czyli do poziomu, który notowaliśmy w zeszłe wakacje.

 

Poruszono również temat zniesienia stanu epidemii

 W Polsce i w większości innych krajów wciąż obowiązuje stan epidemii. Prof. Horban zapytany o możliwość zniesienia stanu epidemii stwierdził, że jeśli w wakacje go zniesiemy, na jesień trzeba będzie go przywracać.

 - Nie ma żadnego powodu. Potem przywracanie stanu epidemii… Poczekajmy do jesieni. Nie spieszmy się - odpowiedział. 

 Odmrożenie ważnej branży już od jutra - 28 maja

 Przypomnijmy, że już od jutra branża gastronomiczna będzie mogła przyjmować gości wewnątrz lokalu. Będzie mogło się to odbywać w reżimie sanitarnym. Gości w lokali będzie mogło być maksymalnie 50 procent, a odległość między stolikami musi mieć minimum 1,5 metra. 

 Od piątku 28 maja w uroczystościach takich jak komunie czy wesela będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Co ważne, do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.