Luzowanie obostrzeń w poszczególnym regionach. Które województwa mają pierwszeństwo?

Agnieszka

Newsy

14.04.2021 23:32

Luzowanie obostrzeń w poszczególnym regionach. Które województwa mają pierwszeństwo?

Na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obostrzenia wprowadzone przed świętami wielkanocnymi nie przestaną (jak zapowiadano) obowiązywać 18 kwietnia. Lockdown został przedłużony o dodatkowy tydzień, a w niektórych przypadkach o dwa tygodnie.

Zdjęcie Luzowanie obostrzeń w poszczególnym regionach. Które województwa mają pierwszeństwo? #1

Minister zdrowia jednocześnie zapewnił, że przedłużenie lockdownu tylko o tydzień ma na celu szybkie reagowanie na sytuację związaną z pandemią.

Jeśli w między czasie okaże się, że statystyki związane z koronawirusem spadają, rząd zareaguje luzowaniem obostrzeń. 

“Przedłużyliśmy lockdown tylko o tydzień, gdyż chcieliśmy mieć możliwość szybkiego reagowania na sytuację i gdy tylko dane na to pozwolą – luzowania restrykcji.” - mówił na konferencji prasowej Niedzielski.

Luzowanie obostrzeń w poszczególnych regionach

Jednocześnie minister zdrowia zapewnił, że obostrzenia będą luzowane w poszczególnych województwach. W zależności od liczby zachorowań.

Regiony będą uwalniane spod restrykcji jeśli liczba chorych na COVID-19 będzie spadać poniżej 30 na 100 000 mieszkańców.

To dało wielką nadzieję właścicielom punktów gastronomicznych. Może się bowiem okazać, że w niektórych regionach w Polsce na majówkę otworzą się już ogródki restauracyjne.

Obecnie w najlepszej sytuacji są województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie.

“Te regiony w tej chwili najbardziej dotknięte to: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, również województwo wielkopolskie, czyli, jak powiedziałem, ten zachodnio-południowy pas kraju. Na drugim biegunie jest sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim czy lubelskim.” - mówił minister zdrowia.

Może się jednak okazać, że “luzowanie obostrzeń” w przypadku najmniej dotkniętych koronawirusem województw wcale nie skończy się na otwarciu ogródków gastronomicznych, a jedynie na symbolicznym zwiększeniu limitów w sklepach. 

Restrykcje przedłużone o dwa tygodnie - hotele

O dwa tygodnie przedłużono natomiast restrykcje, którymi objęte są hotele. Muszą one pozostać zamknięte jeszcze do końca majówki, czyli do 3 maja. 

Przedszkola i żłobki

Dobra wiadomość jest jednak taka, że od 19 kwietnia otwierają się przedszkola i żłobki. Dla wielu rodziców, szczególnie pracujących, będzie to duże ułatwienie.

Dopuszczono również możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu, na przykład rozgrywki meczowe do 20 osób.