Jak nie dać się oszukać podczas spisu powszechnego?

Jak nie dać się oszukać podczas spisu powszechnego?

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy, spisać można się samodzielnie przez Internet lub na telefonicznej infolinii. W związku z tym rodzą się obawy, że nieuczciwe osoby mogą podszywać się pod rachmistrzów, by wyłudzać nasze dane. Jak rozpoznać oszustów i nie dać się oszukać podczas spisu powszechnego?

Rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany jest przez Główny Urząd Statystyczny, od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Dotyczy wszystkich mieszkańców Polski, w tym cudzoziemców mieszkających w naszym kraju oraz obywateli przebywających za granicą.

Jak wziąć udział w spisie?

W kwietniu Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie przeprowadzany za pomocą samospisu, na dwa sposoby. Podstawową metodą realizacji obowiązku spisowego jest samospis poprzez aplikację internetową. Formularz jest dostępny na stronie:  https://spis.gov.pl.  Spisać można się także na infolinii spisowej pod numerem – 22 279 99 99.

Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja. Natomiast bezpośrednie wywiady nie będą realizowane aż do odwołania, w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Możliwe będzie wypełnienie spisu w siedzibie urzędu gminy, po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Jak nie dać się oszukać podczas spisu?

Wielu Polaków obawia się, że ich dane osobowe trafią w niepowołane ręce. W celu uniknięcia oszustwa, podczas spisu telefonicznego, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Mamy prawo sprawdzić tożsamość swojego rozmówcy. Przed odpowiadaniem na pytania, należy poprosić o jego dane: imię, nazwisko i numer legitymacji. Możemy to sprawdzić na stronie spisu w zakładce "Sprawdź rachmistrza" lub dzwoniąc na infolinię spisową.

Pamiętajmy o tym, że rachmistrz będzie kontaktował się z nami wyłącznie telefonicznie. Nie reagujmy na żadne smsy lub maile, zachęcające do kliknięcia w link lub wykonania połączenia. To może być próba oszustwa!

Jeśli po wypełnieniu ankiety, ktoś będzie podawał się za rachmistrza i próbował z nami ponownie umówić lub powtórzyć pytania, nie reagujmy. Dane spisowe zbierane są tylko raz.

Czy nasze dane są bezpieczne?

Rzecznik prasowy prezesa GUS wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że „wszystkie dane przetwarzane przez statystykę publiczną są bezpieczne i podlegają specjalnej ochronie (tajemnica statystyczna)”.

GUS nie udostępnia danych osobowych przekazanych w spisie. Dane są anonimizowane, nie są publikowane, ani udostępniane innym instytucjom w formie, która pozwala na identyfikację kogokolwiek. Dane mogą być przetwarzane przez okres 100 lat od dnia zakończenia spisu powszechnego. Zbieranie w spisie powszechnym danych osobowych jest obowiązkowe i zgodne z RODO.

Patrycja

Polecane