Lifestyle

Luzowanie obostrzeń. Poznaj listę zmian (3 etapy).

Katarzyna

June 10, 2021, 3:39 p.m.

Luzowanie obostrzeń. Poznaj listę zmian (3 etapy).

Minister zdrowia wraz z premierem przedstawił plan luzowania obostrzeń na wakacje. Co ulegnie zmianie?

Zdjęcie Poznaj plan luzowania obostrzeń na wakacje #1

Końcówka trzeciej fali

Trzecia fala epidemii już za nami a codziennie przybywa osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Jeszcze na początku kwietnia rząd sceptycznie podchodził do luzowania obostrzeń epidemicznych. Dziś jednak minister zdrowia przedstawił szereg zmian, jakie wejdą w życie już od 13 czerwca . Koronawirus nadal nie odpuszcza jednak z dnia na dzień liczba nowych zakażonych oraz zgonów na koronawirusa maleje, a za to przybywa osób zaszczepionych. Państwo stara się jak może, aby zachęcić negatywnie nastawione osoby do szczepień. Dzięki temu społeczeństwo szybciej uzyska odporność na koronawirusa oraz będzie można powrócić do normalności.

Luzowanie obostrzeń 

Wraz z malejącą liczbą zgonów i nowych przypadków zakażenia oraz zbliżającymi się wakacjami, rząd postanowił odmrozić kolejne działy gospodarki oraz poluzować dotychczasowe obostrzenia. Lato bowiem to czas wakacji, wyjazdów i urlopów, kiedy to ludzie chcą odpocząć. Dziś po południu minister zdrowia wraz z premierem przedstawili plan luzowania obostrzeń. Plan ten będzie obowiązywał do końca wakacji. Premier zaznaczył jednak, że nie oznacza to, że wirus został całkowicie pokonany, ponieważ w niektórych miejscach nadal mogą wybuchać ogniska epidemii. Luzowanie obostrzeń zostało podzielone na dwa etapy, w ramach których będą znoszone kolejne ograniczenia.

Etap 1 - od 13 czerwca

Pierwszy etap luzowania obostrzeń ma mieć miejsce od 13 czerwca. Od tego dnia  miejsca kultu religijnego będą mogły być zapełnione w 50%. Co prawda kina i teatry już zostały otwarte, ale dopiero od tej daty będzie można w nich spożywać posiłki i pić, jak również będzie mogła w takich miejscach funkcjonować sprzedaż jedzenia.

Zdjęcie Poznaj plan luzowania obostrzeń na wakacje #2

Etap 2 – od 26 czerwca

Od 26 czerwca ograniczenia zostaną jeszcze bardziej poluzowane, ponieważ w hotelach będzie mogło być zajęty do 75% miejsc. Taka sama zasada będzie dotyczyła również miejsc kultu religijnego, kin i teatrów. Na wydarzeniach sportowych oraz na koncertach obłożenie będzie mogło wynosić tylko 50% w stosunku do ogółu miejsc. W klubach fitness, kasynach, wystawach czy na siłowni będzie zastosowany nowy limit, tj. 1 osoba na 10m kwadratowych. Na poziomie 75% obłożenia będą mogły działać wesołe miasteczka, restauracje czy transport publiczny.

Limity nie dla zaszczepionych

Co ciekawe do limitu osób nie wliczają się natomiast osoby zaszczepione, choć nie wiadomo jak będzie to weryfikowane. Co więcej, aby znów powrócić do normalności, na Stadionie Narodowym zostanie utworzona strefa kibica, ponieważ w 11 czerwca ruszają Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020, które zostały przełożone na ten rok z przyczyn epidemicznych.