Dlaczego lekarstwa zapakowane są w ten sposób. To nie przypadek!

Katarzyna

Zdrowie

15.03.2021 21:50

Dlaczego lekarstwa zapakowane są w ten sposób. To nie przypadek!

Gdy łapie nas chorobowa to zazwyczaj wspomagamy się lekami. Ich sposób umieszczania w opakowaniu nie jest jednak przypadkowy.  Podpowiadamy dlaczego.

Zdjęcie Dlaczego lekarstwa zapakowane są w ten sposób. To nie przypadek! #1

Dziś medycyna jest bardzo rozwinięta, dlatego potrafimy sobie poradzić z większością chorób. Dzięki lekom i szczepionkom jesteśmy w stanie, zwalczyć prawie każą chorobę. 

Domowa apteczka 

Każdy z nas ma w swojej domowe apteczce podstawowe leki, czy witaminy, którymi wspomagamy się na podczas choroby. Niektóre infekcje powodują jednak, że same domowe sposoby lub leki nie są w stanie ich wyleczyć, przez co wybieramy się do apteki lub lekarza w zależności od objawów. Leki może nam przepisać lekarz rodzinny lub jeśli nie wymagają one recepty, to możemy je kupić w aptece, po zasięgnięciu porady aptekarza.

Zdjęcie Dlaczego lekarstwa zapakowane są w ten sposób. To nie przypadek! #2

Ulotka informacyjna

Leki pakowane są w różne opakowania, które różnią się wyglądem oraz pojemnością. Do każdego leku jest jednak dołączona ulotka informacyjna. Po otwarciu opakowania zazwyczaj jest ona umieszczona tak, aby najpierw trzeba było ją wyciągnąć, a dopiero później leki. Nie jest to przypadkowe, ponieważ przed zażyciem leku powinniśmy zapoznać się z ulotką informacyjną, która zawiera ważne dane takie jak przeciwwskazania, skutki uboczne, czy dawkowanie leku.

Zdjęcie Dlaczego lekarstwa zapakowane są w ten sposób. To nie przypadek! #3

Błędy podczas brania leków

Leki to preparaty, które należy brać „z głową”. Powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza lub dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Serca (American Heart Association) jest kilka powodów, przez które popełniamy błędy w przyjmowaniu leków. Najczęściej pacjenci mają słabą motywację do leczenia, co powoduje, że nie biorą leków lub biorą je bardzo nieregularnie. Zła sytuacja materialna powoduje, że leki w ogóle nie są wykupowane lub pacjenci dokonują nieświadomych pomyłek. Ankieta przeprowadzona przez AHA wykazała, że poważne błędy w braniu leków popełnia aż 60% pacjentów, którzy powinni brać minimum 5 preparatów.

Zdjęcie Dlaczego lekarstwa zapakowane są w ten sposób. To nie przypadek! #4

Tabletka na ból

Gdy coś nas boli, to wtedy nie wzbraniamy się przed wzięciem tabletki przeciwbólowej. Jest to normalna reakcja na ból, ponieważ poprzez leki chcemy go uśmierzyć. Osoby, które cierpią np. na nadciśnienie lub zbyt wysoki cholesterol, czasami rezygnują z brania leków, lub biorą je nieregularnie, ponieważ nic ich nie boli. Okazuje się, że im więcej leków mamy do wzięcia, tym trudniej jest nam nad tym panować i czasami zapomnimy wziąć jedną tabletkę lub odpowiednią dawkę.