Zakup idealnego roweru damskiego nie jest prostą sprawą. Na rynku dostępne są tysiące modeli, które różnią się wyglądem, ceną i funkcjonalnością. W tym artykule wyjaśniamy, jakie rowery dla kobiet można kupić oraz czym kierować się przy wyborze dwukołowego pojazdu.
Czym różnią się rowery damskie od męskich?
Rowery damskie są mniejsze niż męskie. Wyróżniają się inną kolorystyką, stylem oraz ogólną konstrukcją. Rowery projektowane z myślą o kobietach uwzględniają różnice występujące w budowie anatomicznej między przedstawicielami obu płci. Rama w większości damskich rowerów jest obniżona po to, by ułatwić wsiadanie i zsiadanie. Jedynie w modelach specjalistycznych np. górskich czy szosowych stosuje się bardziej klasyczne ramy, chociaż ich konstrukcja również uwzględnia potrzeby żeńskiej części społeczeństwa. Ponadto w pojazdach damskich montuje się szersze siodełka, dopasowane do innej budowy miednicy niż u mężczyzn. Ze względu na to, że Panie posiadają mniejsze dłonie i węższe barki w rowerach dla nich stosuje się węższe kierownice, krótsze mostki oraz mniejsze chwyty.
Rodzaje damskich rowerów
Jeśli myślisz o damskim rowerze, z pewnością wyobrażasz sobie klasyczną damkę w pastelowym kolorze. Nie ograniczaj się jednak do zadania sobie pytania jaki rower miejski damski wybrać? Zastanów się, jaki rower w ogóle wybrać, bo na rynku dostępnych jest wiele modeli dla kobiet, które różnią się przede wszystkim przeznaczeniem. Najpopularniejsze rodzaje rowerów to:
Rowery miejskie – powstały z myślą o wygodnym przemieszczaniu się na miejskich terenach. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy rower będzie służył Ci do codziennych dojazdów do pracy. Bardzo łatwo można na niego wsiąść, ale ze względu na dość dużą wagę niekoniecznie sprawdzi się w terenie.
Rowery trekkingowe – są przeznaczone głównie do jazdy rekreacyjnej. Rower damski trekkingowy jest dość uniwersalny, ponieważ jest dostosowany zarówno do poruszania się po szosie i leśnych ścieżkach.
Rowery crossowe – są bardziej specjalistyczne niż rowery miejskie i trekkingowi. Ich konstrukcja sprawia, że pozwalają na szybsze przemieszczenie się po polnych ścieżkach, szosach oraz drogach szutrowych. Rower damski crossowy będzie dla Ciebie idealny, jeśli lubisz szybkie tempo i często organizujesz sobie przejażdżki poza miastem.
Rowery górskie (MTB) – przystosowane są do poruszania się po trudnych, górskich szlakach.
Rowery szosowe – występują w wersji turystycznej oraz sportowej. Są przeznaczone do jazdy po asfaltowych drogach, ale nie będą dobrym wyborem na miejskie drogie, ponieważ są lekkie i posiadają wąskie opony.
Rowery elektryczne – wyposażone są w elektryczny silnik. Taki rower sprawdzi się, jeśli planujesz dłuższe wycieczki, ale Twoja kondycja nie pozwala Ci jeszcze na przebywanie kilkudziesięciokilometrowych dystansów.
Czym kierować się przy wyborze damskiego roweru?
Przed wizytą w sklepie rowerowym musisz zastanowić się nad kilkoma kwestiami takimi jak: częstotliwość korzystania z roweru, jego podstawowe przeznaczenie, teren po jakim najczęściej będziesz się poruszać, a także wysokość budżetu, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na nowy pojazd.Warto zastanowić się również, czy rower będzie często wnoszony po schodach, czy będziesz montować do niego fotelik dla dziecka. Odpowiedzi na te pytania pozwolą na wstępie odrzucić sporą część sprzętów. Poniżej prezentujemy, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze pojazdu na dwóch kołach.
- Rama
Aby jazda na rowerze była komfortowa, powinien on być dostosowany do wzrostu użytkownika oraz długości jego nóg. Rozmiar ramy określa się w centymetrach lub calach. Wybierając rower sprawdź, czy podczas siedzenia na siodełku sięgasz stopami do ziemi oraz czy podczas jazdy noga jest lekko ugięta w kolanie. Zwróć uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana rama, ponieważ od tego zależy waga sprzętu. Rama może być wykonana ze stali, aluminium, włókna węglowego (karbonu) lub z tytanu. Najpopularniejsze są rowery stalowe, które są dość ciężkie, ale doskonale niwelują drgania. Z kolei rowery z aluminium lub tytanu są lżejsze, ale w mniejszym stopniu tłumią drgania i są zdecydowanie droższe. Waga nie powinna być jednak kluczowym kryterium podczas wyboru dwukołowego pojazdu, chociaż jeśli rower damski ma być wnoszony codziennie po schodach lepiej zdecydować się na lżejszy model.
- Koła
Większość rowerów damskich posiada koła o średnicy 26 lub 28 cali. Ich wielkość należy dopasować do swojej sylwetki oraz przeznaczenia roweru. Koła o średnicy 26 sali powinny sprawdzić się u kobiet o niższym wzroście oraz u tych, którym zależy na łatwej obsłudze roweru i niższej wadze. Koła o średnicy 28 cali polecane są Paniom o wyższym wzroście oraz tym, którym zależy na większym komforcie podczas jazdy.
- Cena
Dobry rower nie musi kosztować kilku tysięcy złotych. Średniej jakości rower miejski czy trekkingowy można kupić już za około 1000-1500 zł. Sprzęty specjalistyczne będą oczywiście droższe, ale wynika to z zastosowania innych części. Miej na uwadze to, że większość rowerów z najniższej półki cenowej ma zamontowane komponenty z mało wytrzymałych materiałów, które szybko się zużywają i w konsekwencji nieustannie trzeba go naprawiać.
- Napęd i przełożenie
Przełożenie w rowerze damskim najczęściej występuje w postaci przerzutek przednich i tylnych lub w formie przerzutek montowanych w tzw. piaście. Różnią się one budową i odpornością na potencjalne uszkodzenia. Tradycyjny napęd z przerzutkami jest bardziej podatny na uszkodzenia niż napęd z przerzutkami ukrytymi w piaście. Poza tym przerzutki w piaście z reguły mają mniej biegów niż tradycyjne. W rowerze miejskim w zupełności wystarczą 3 biegi, ale jeśli planujesz przejażdżki po terenach pełnych podjazdów i wzniesień wybierz model z 7 bądź 12 biegami.
- Design
Aby w pełni cieszyć się z posiadania roweru należy pamiętać również o tym, że wybrany model powinien podobać się wizualnie.
- Inne parametry
Podczas wyboru roweru zwróć uwagę również na siodełko. Możesz oczywiście je wymienić lub założyć na nie dodatkową, żelową osłonkę, ale lepiej od razu wybrać takie, które będzie wygodne nawet przy dłuższych trasach. Jeśli planujesz jeździć rowerem po mieście, wybierz taki, który posiada już błotniki, oświetlenie i dzwonek. W przypadku, gdy rowerem będziesz przewozić drobne zakupy, zaopatrz się w sakwę montowaną na ramię lub koszyk montowany na kierownicy, czy bagażniku. Pod uwagę możesz wziąć również to, czy interesujący Cię sprzęt posiada jeden, czy dwa hamulce.
Różnorodne przeznaczenie roweru damskiego
Wiele kobiet kupuje rower, biorąc pod uwagę wyłącznie jego wygląd i cenę. Pamiętaj jednak, że ładna prezencja i wysoka cena nie oznaczają, że sprzęt będzie funkcjonalny. Aby rower dobrze służył należy pamiętać o jego regularnym przeglądzie i wykonywaniu bieżących napraw. Jeśli rower będzie Ci potrzebny do dojazdów do pracy czy weekendów przejażdżek wybierz rower damski miejski lub trekkingowy. Posiadają one wyposażenie niezbędne do tego rodzaju aktywności. Lubisz wyzwania i często jesteś w górach? Z pewnością będzie dla Ciebie idealny rower damski górski. Nie ma rowerów uniwersalnych, ale stosując się do powyższych informacji z pewnością uda Ci się kupić sprzęt dopasowany do Ciebie.