Drzemka w ciągu dnia - czy to dobry pomysł?

Patrycja

Zdrowie

15.03.2021 14:34

Drzemka w ciągu dnia - czy to dobry pomysł?

Wiele osób ucina sobie krótką drzemkę w ciągu dnia. Czy ta chwila wytchnienia ma jakieś większe znaczenie dla naszego organizmu? Czy 10 minut poświęcone na sen daje jakieś korzyści, czy to strata czasu?

Zdjęcie Drzemka w ciągu dnia - czy to dobry pomysł? #1

Krótka drzemka w ciągu dnia nigdy nie jest stratą czasu. Taka przerwa pozwala nam zregenerować siły i oczyścić umysł. Badania naukowe potwierdzają, że drzemka to jeden z najlepszych sposobów na szybką poprawę samopoczucia. Jakie jeszcze  zalety ma nasza bohaterka?

Korzystnie wpływa na układ krwionośny

Regularne ucinanie sobie drzemki korzystnie wpływa na nasze serce i naczynia krwionośne. Już 15 minut przerwy serwowane 3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia o 30 procent.

Drzemka pozwala obniżyć ciśnienie o 5 procent i utrzymać je na niższym poziomie przez cały dzień i noc, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zawału serca w przyszłości aż o 10 procent.

Uzupełnia niedobory snu

Brak snu lub jego niedostateczna ilość odbija się na naszym samopoczuciu, efektywności naszej pracy i zdrowiu. Krótka drzemka w ciągu dnia to najlepszy sposób, by uzupełnić braki i szybko zregenerować siły.

Pamiętajmy jednak, że nie jest ona w stanie zastąpić nam prawdziwego i głębokiego snu.

Zdjęcie Drzemka w ciągu dnia - czy to dobry pomysł? #2

Zwiększa wydajność

Jeśli w ciągu dnia dopada nas niemoc i czujemy się rozkojarzeni, to drzemka jest wskazana. Ta krótka przerwa poprawi wydajność naszej pracy i zwiększy czujność, przez co nie będziemy popełniać błędów.

Zregenerowane ciało i umysł sprawia, że będziemy efektywniejsi. Drzemanie szczególne wskazane jest osobom, od których wymaga się ciągłego skupienia.

Zdjęcie Drzemka w ciągu dnia - czy to dobry pomysł? #3

Obniża poziom stresu                   

Drzemka odczuwalnie zmniejsza stres i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Już 10-minutowy sen  zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie. Regularne drzemki prowadzą do wyraźnej poprawy nastroju i w dłuższej perspektywie poprawia ogólny stan naszego zdrowia i jakość życia.

Samo położenie się w łóżku, nawet bez zaśnięcia sprawia, że po chwili czujemy się bardziej odprężeni i wypoczęci.

Zdjęcie Drzemka w ciągu dnia - czy to dobry pomysł? #4

Poprawia pamięć i wpływa na zdolność uczenia się

W czasie drzemki w naszym mózgu zapisują się nabyte wcześniej informacje. Fakt ten wykorzystać warto w trakcie nauki - drzemka nie tylko pozwoli nam zregenerować siły, ale także utrwalić przyswojone już wiadomości. Wypoczęty organizm lepiej będzie sobie radził z następną porcją wysiłku umysłowego.

Jak drzemać z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia?

Jeśli drzemka ma mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie nie może trwać dłużej niż 30 minut. Optymalny czas to 15 minut, ale każda przerwa w przedziale czasowym między 10, a 30 minut będzie idealna.

Chodzi o to, by nie wejść w fazę snu głębokiego, ponieważ zamiast obudzić się wypoczęci, wstaniemy połamani i niewyspani, a dodatkowo możemy mieć problemy ze snem w nocy. Na drzemkę możemy udać się o dowolnej porze (do godziny 18-tej), jednak najlepiej zadbać o ich regularność (stałą porę).