Jak przechowywać leki latem? Nie trzymaj ich w szafce w kuchni!

Patrycja
Kobiece dolegliwości
18.05.2022 12:23
Jak przechowywać leki latem? Nie trzymaj ich w szafce w kuchni!

Gdy za oknem robi się coraz cieplej, warto zadbać nie tylko o zmiany w szafie z ubraniami, ale i w szafce w lekami. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co możemy grozić gdy przyjmuje leki, które są zbyt długo przechowywane w nieodpowiednich warunkach.

 

Wyższe temperatury, ekspozycja leków na słońce mogą niebezpiecznie zmienić właściwości fizyko-chemiczne leków, a  tym samym  zmienić ich wpływ na nasz organizm. Tylko zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania gwarantuje, że preparaty które zażywamy będą skuteczne i  bezpieczne przez okres, który rekomenduje producent. Zapoznajmy się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przechowywania leków w trakcie upałów.

 

Zdjęcie Jak przechowywać leki latem? Nie trzymaj ich w szafce w kuchni! #1

Czytaj etykiety i ulotki

Warunki przechowywania leków zawsze są określone przez producenta. Informacje te znajdziemy na etykiecie leku lub na ulotce. Najczęściej umieszczana tam adnotacja mówi o tym, by lek przechowywać w suchym miejscu, bez dostępu do promieniowania słonecznego. Ponadto znajdziemy informację dotycząca temperatury przechowywania.

 • W temperaturze do 25°C, czyli w domyśle w zakresie 15-25°C
 • W temperaturze pokojowej, czyli 15/18 do 25°C
 •  W warunkach chłodniczych, czyli 10-15°C
 • Przechowuj lek w lodówce, czyli w temperaturze 2-8°C

Czasami znajdziemy bardziej zawiłe informacje mówiące o tym że:

 • Lek należy przechowywać w lodówce, jednak w okresie ważności może być przechowywany przez okres 4 tygodni w temperaturze do 25°C
 • Lek należy przechowywać w lodówce, jednak w obowiązującym okresie ważności lek może być przechowywany przez 1 miesiąc w temperaturze 15°C – 25°C
 • Przed otwarciem lek należy przechowywać w lodówce (2 ̊ C – 8 ̊ C). Podczas stosowania lub doraźnego zapasu: Przechowywać w temperaturze poniżej 30 ̊ C. Nie przechowywać w lodówce. Nie zamrażać.

Jak widać, producenci informują nas nawet w najdrobniejszych szczegółach w jaki sposób lek może być przez nas przechowywany, wystarczy jedynie zagłębić się w ulotkę.

Zdjęcie Jak przechowywać leki latem? Nie trzymaj ich w szafce w kuchni! #2

Leki wrażliwe

Jeśli odnaleźliśmy już informację mówiącą o tym, że le ma być przechowywany w lodówce i tylko w lodówce, to musimy pamiętać, że tu producent nie daje nam swobody przechowywania go poza nią, nawet przez krótki czas. Niestosowanie się do jego zaleceń, może sprawić, że preparat stanie się niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Do grupy leków, których absolutnie nie wolno przegrzewać należą szczepionki, probiotyki, plastry lecznicze, paski do pomiaru cukru, antybiotyki, insuliny, leki adrenergiczne i leki uspokajające. To samo dotyczy leków w sprayu, które powinny być trzymane z dala od miejsc nasłonecznionych, a do ich transportu w upalne dni powinniśmy zawsze używać opakowań termicznych.

Wrażliwe na skoki temperatur są także leki antykoncepcyjne, leki na tarczycę i pozostałe preparaty zawierające  w swoim składzie hormony. Lubią one chłodne miejsca i stałą temperaturę, więc dobrze zrezygnować z noszenia tego typu tabletek w torebce.

Przewiezienie leku do domu

Leki nawet w transporcie powinny być trzymane w zalecanej temperaturze. Jeśli wiec na zewnątrz jest bardzo gorąco kup w aptece aluminiową, strunową torbę termiczną. Tego typu opakowania są pomocne na krótkich dystansach. Jeśli jednak czeka Cię dłuższa trasa lub często zdarza Ci się podróżować z lekami, warto rozważyć zakupienie termosu lub termoboxa.

Zdjęcie Jak przechowywać leki latem? Nie trzymaj ich w szafce w kuchni! #3

Upał również w domu

Problemy z przechowywaniem leków zaczynają się, jeśli w naszych mieszkaniach również rozgościły się bardzo wysokie temperatury. W tym przypadku leki powinniśmy przechowywać w najzimniejszym pomieszczeniu w domu, w zamkniętej szafce, bez dostępu promieni słonecznych. Warto rozważyć przechowywanie leków w spiżarce czy piwnicy, a jeśli ich nie mamy trzymanie ich przy podłodze, gdzie temperatury zawsze są niższe.

Kilka dni upałów nie powinno zaszkodzić tym lekom, które na ulotce mają informacje o przechowywaniu w temperaturze pokojowej  (z wyłączeniem leków szczególnie wrażliwych na wysokie temperatury). Jednak mimo wszystko należy znaleźć im najchłodniejsze miejsce  w domu.

Część leków można bezpiecznie przez krótki okres przechowywać w lodówce, jednak pamiętajmy, że jest to miejsce gdzie temperatura spada dużo poniżej 15°C. Niektórym lekom może to zaszkodzić i tu kolejny raz – czytajmy ulotkę, tam znajdziemy wszelkie informacje.

Najgorsze miejsca, w jakich możemy zostawić leki

Leki nie lubią wilgoci, wysokich jak i zmiennych temperatur, dlatego nie każde miejsce będzie dobre do ich przechowywania. Tu leków nie przechowuj:

 • Samochód, w którym temperatura zmienia się jak w kalejdoskopie
 • Łazienka, w której wilgotność i temperatura są okresowo zmienne
 • Kuchnia, w której jest ciepło i wilgotno
 • Damska torebka czy plecak, gdzie temperatura zmienia się w zależności od tego gdzie przebywamy
Zdjęcie Jak przechowywać leki latem? Nie trzymaj ich w szafce w kuchni! #4

Jak sprawdzić, czy lek jest dobry?

Niestety nie jesteśmy w stanie w 100 procentach ocenić czy zmiana temperatury wpłynęły jakoś na nasze leki. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na zmiany preparatu w wyglądzie, zapachu, fakturze i smaku, jeśli jakieś nastąpiły, to dyskwalifikuje to  lek do dalszego użycia.

Jeśli nie mamy pewności czy prawidłowo przechowywaliśmy leki z listy termolabilnych, czyli tych wrażliwych na wysokie temperatury, powinniśmy wymienić je na nowe. Nie należy również ryzykować z lekami ratującymi życie.

O tym pamiętaj latem!

Niektóre leki po zażyciu powodują fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skórne. Zawsze czytajmy ulotki leków, by upewnić się, że po ich przyjęciu możemy wystawić ciało na działanie promieni słonecznych. Do leków, które działają w ten sposób, należą głownie antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwhistaminowe i niektóre zioła (dziurawiec, znajdujący się także w lekach antydepresyjnych).

 

 

 

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną