Prawdy i mity o tamponach. Obalamy i tłumaczymy.

Patrycja
Zdrowie
15.03.2021 15:12
Prawdy i mity o tamponach. Obalamy i tłumaczymy.

Tampony to środki higieniczne, które używane w trakcie miesiączki pozwalają nam kobietom zachować większy komfort. Dlaczego niektóre z nas nie decydują się na to udogodnienie? Ponieważ wokół tamponów krąży wiele mitów, które sprawiają iż sądzimy, że mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czas, by je obalić.

Zdjęcie Prawdy i mity o tamponach #1

Tampony to jedne ze środków higienicznych, które charakteryzują się najlepszą ochroną w trakcie menstruacji. Mimo iż są skuteczne i wygodne, to należy pamiętać o kilku zasadach jeśli chcemy stosować je w sposób bezpieczny. Sprawdźmy jakie opinie krążą ich temat i które z nich są prawdziwe, a które to powielane od lat mity.

 • Tampony nie są przeznaczone dla dziewic 

Tampony nie są w stanie uszkodzić błony dziewiczej. Błona znajdująca się u ujścia pochwy jest na tyle elastyczna, że aplikacja tamponu przez dziewice jest jak najbardziej możliwa.

 • Nie można używać tamponów w czasie pierwszych miesiączek 

Jest to półprawda, ponieważ wszystko zależy od naszego organizmu. Pierwsze miesiączki na ogół są nieregularne i mało obfite, dlatego aplikacja tamponów może okazać się bolesna.

 • Małe tampony są przeznaczone dla młodych dziewczyn 

Rozmiar tamponu nie jest zależny od wieku lecz od obfitości miesiączki. Prawdą jest jednak, że na samym początku stosowania tamponów warto wybrać mniejszy rozmiar z uwagi na jego łatwiejszą aplikację.

Zdjęcie Prawdy i mity o tamponach #2
 • Mogę poćwiczyć zakładanie tamponu przed miesiączką 

Z pierwszą aplikacją tamponu musimy niestety poczekać do miesiączki. Wydzielina pozwala na łatwe i płynne wsunięcie tamponu, wcześniejsza aplikacja może podrażnić błonę śluzową, spowodować ból i dyskomfort.

 • Tampon należy wymieniać co 4 godziny 

Tampon należy wymieniać średnio co 4-5 godzin jednak wszystko zależy od obfitości krwawienia. Pamiętać musimy, by nie nosić go dłużej niż 8 godzin.

 • Nie można stosować tamponów przy obfitej miesiączce 

Tampony nie bez powodu mają różne rozmiary. Fakt ten sugeruje, że podczas bardziej obfitych krwawień możemy zastosować ten środek, jednak należy wybrać ten o większej chłonności. Sprawa wygląda inaczej u Pań, których menstruacja zawsze jest bardzo obfita. Tampon może hamować wypływanie złuszczonych kawałków błony śluzowej macicy, które mogą być powodem zakażenia i chorób układu rozrodczego.

 • Nie można stosować tamponów w nocy 

Nie ma przeciwwskazań do stosowania tamponów w nocy. Pamiętajmy jednak, że tampon należy wymieniać przynajmniej co 8 godzin!

 • Tampony są zbyt małe, by zapewnić należytą ochronę 

Włókna tamponów są na tyle chłonne, że nawet te w najmniejszych rozmiarze są w stanie zapewnić nam ochronę. Używając tamponów możemy czuć się i komfortowo i bezpiecznie.

 • Nie można nosić tamponu przez całą miesiączkę 

Nie ma powodu, dla którego musimy rezygnować z tamponów w trakcie miesiączki. Tampony współgrają z naszym ciałem i nie musimy dawać mu od nich odpocząć. Ważne jest jednak, byśmy dobierały rozmiar tamponu do obfitości krwawienia.

 • Tampony blokują swobodny wypływ krwi

Tampony nie blokują, ale wchłaniają krew. Jeśli tampon całkowicie nasiąknie, a my nie zmienimy go w porę, to krew bedzie swobodnie przepływać wokół niego. Do takich sytuacji nie powinnyśmy jednak dopuszczać.

 •  Tampon jest niewyczuwalny w trakcie użytkowania 

Prawidłowo zaaplikowany tampon nie powinien być przez nas wyczuwalny. Jeśli w trakcie siadania, kucania czy schylania się czujemy dyskomfort ,to znaczy, że nie wsunęłyśmy go dostatecznie głęboko. Taki tampon należy wyjąć i wyrzucić, a aplikację ponowić przy użyciu kolejnego .

 • Z tamponem nie mogę wejść do basenu

Podczas miesiączki możemy wybrać się na basen bez przeszkód, właśnie dzięki tamponom. Chociaż pływanie jest możliwe to powinnyśmy unikać sauny i jacuzzi ponieważ wysoka temperatura wody może wzmóc krwawienie.

Zdjęcie Prawdy i mity o tamponach #3
 • Nie można nosić tamponów podczas biegania

Żadna aktywność fizyczna nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania tamponów. Jednak w trakcie wysiłku fizycznego krwawienie może stać się bardziej intensywne i może istnieć konieczność zastosowania bardziej chłonnego tamponu.

 • Tampon może wypaść w trakcie uprawiania sportu 

Tamponów możemy używać podczas każdej aktywności fizycznej, będzie się on dopasowywał do kształtu naszego ciała i pozostanie na miejscu nawet w trakcie skakania.

 • Przed skorzystaniem z toalety należy usunąć tampon 

Nie musimy wyjmować tamponu przed skorzystaniem z toalety, bo cewka moczowa, a pochwa to narządy z odosobnionymi ujściami.  Pamiętać jedynie należy o tym, by przytrzymać sznurek w taki sposób, by nie został ubrudzony.

 • Tampon wypadnie przy korzystaniu z toalety

W trakcie korzystania z toalety nasiąknięty krwią tampon może się wysunąć nawet przy minimalnym parciu. Ryzyko to jest minimalne, jeśli środek jest świeżo założony.

Zdjęcie Prawdy i mity o tamponach #4
 • Tampon lub jego część może utknąć w środku

Długość sznurka jest dostosowana do ciała każdej kobiety, więc nawet głęboko zaaplikowany tampon możemy przy jego pomocy usunąć. Jeśli sznurek zapląta się w środku, nie ma się czym martwić, nasiąknięty tampon z łatwością wyczujemy i usuniemy palcami.

Tampon nie ma się gdzie zgubić, nie przesunie się w głąb ciała, ponieważ szyjka macicy jest dla niego za wąska. Jeśli mamy problem z wyjęciem tamponu, może oznaczać, że zbyt mocno się spinamy lub nie jest on dostatecznie nasiąknięty i za szybko na zmianę.

Przy usuwaniu tamponów pomocne jest rozluźnienie się, zajęcie wygodnej pozycji i delikatne parcie.

 • Tampon może przemieścić się głęboko w głąb 

Tampon nie jest w stanie przemieścić się głęboko w głąb ciała ze względu na swój rozmiar. Jest stanowczo  za duży, by mógł zmieścić się w małym kanale szyjki macicy.

 • Używanie tamponu może wywołać wstrząs toksyczny TSS

Zespół wstrząsu toksycznego jest to zakażenie krwi do którego może dojść w trakcie stosowania tamponów. Jeśli jednak  dbamy o higienę osobistą, myjemy ręce przed i aplikacja tamponu i pamiętamy, by regularnie go zmieniać to ryzyko wstrząsu jest naprawdę minimalne.

Jeśli zaobserwujemy u siebie ból głowy, ostry ból brzucha, gorączkę lub wymioty w trakcie użytkowania tamponu,  należy jak najszybciej usunąć środek higieny osobistej i udać się do lekarza.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną