Czy wiecie, że oznaczenia na plastikowych opakowaniach mogą nam wiele powiedzieć o bezpieczeństwie plastiku, z którego są wykonane? Okazuje się, że plastik plastikowi nierówny. Warto więc zwrócić na to uwagę.
Plastikowych opakowań używa się na co dzień. Pakujemy w nie jedzenie, dlatego musimy uważać na to, który rodzaj plastiku został wykorzystany do produkcji. Niektóre okazują się dla nas szkodliwe i nie powinny mieć styczności z żywnością.
Na plastikowych opakowaniach zawsze powinno znajdować się oznaczenie w kształcie trójkąta. W środku trójkąta natomiast znajduje się cyfra od 1 do 7. To właśnie te cyfry mówią nam o tym, jaki plastik został wykorzystany do produkcji opakowania.
1 - PET/PETE
2 - HDPE
3 - PCV
4 - LDPE
5 - PP
6 - PS
7 - OTHERS, INNE
1 - PET/PETE
Poli(tereftalan etylenu) jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw do produkcji plastikowych butelek i jednorazowych naczyń. Produkuje się w niego również sztuczne włókna, takie jak poliester, polar oraz dacron i tergal. Naukowcy ostrzegają, że ten rodzaj plastiku może być niebezpieczny dla zdrowia. Podejrzewa się, że jest on źródłem ksenoestrogenów, które zaburzają pracę hormonów. Dlatego nie wolno stosować ich ponownie, podgrzewać w mikrofalówce i wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.
2 - HDPE
Jest to polieten lub polietylen o wysokiej gęstości. Wykonuje się z niego pojemniki i folię do pakowania żywności, plastikowe rurki, żyłki i linki. Ten rodzaj plastiku jest jednym z najbezpieczniejszy. Z tego względu produkty te można stosować długofalowo.
3 - PCV/V
PCV wykorzystywane jest między innymi do produkcji folii spożywczej, strzykawek, wykładzin, czy płyt gramofonowych. Należy unikać opakowań do żywności wykonanych z tego materiału, ponieważ może on wydzielać szkodliwe toksyny.
4 - LDPE
Z tego rodzaju tworzywa również wykonywane są opakowania do przechowywania żywności. Nie należy on jednak do najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia. Pomimo tego, producenci zezwalają na jego ponowne wykorzystywanie.
5 - PP
PP, czyli tzw. polipropylen wykorzystywany jest do produkowania opakowań na żywność, niektórych elementów karoserii samochodowej oraz przewodów. Podobnie jak HDPE, ten typ plastiku jest jednym z najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia.
6 - PS
PS, czyli styropian, jest jednym z najbezpieczniejszych tworzyw do produkowania opakowań na żywność. Można jednak zauważyć, że produkowane są z niego niektóre pokrywki do jednorazowych kubków na kawę.
7 - OTHERS
Ten napis wskazuje na to, że produkt wykonany jest z tworzyw, które nie nadają się do przechowywania żywności. Może się w nich znajdować niebezpieczny dla naszego zdrowia bisfenol A, czyli BPA (chyba, że mają oznaczenie "BPA free").