Symbole na plastikowych opakowaniach wiele nam mówią. Sprawdź, co oznaczają!

Symbole na plastikowych opakowaniach wiele nam mówią. Sprawdź, co oznaczają!

Czy wiecie, że oznaczenia na plastikowych opakowaniach mogą nam wiele powiedzieć o bezpieczeństwie plastiku, z którego są wykonane? Okazuje się, że plastik plastikowi nierówny. Warto więc zwrócić na to uwagę.

Zdjęcie Symbole na plastikowych opakowaniach wiele nam mówią. Sprawdź, co oznaczają! #1

Plastikowych opakowań używa się na co dzień. Pakujemy w nie jedzenie, dlatego musimy uważać na to, który rodzaj plastiku został wykorzystany do produkcji. Niektóre okazują się dla nas szkodliwe i nie powinny mieć styczności z żywnością.

Na plastikowych opakowaniach zawsze powinno znajdować się oznaczenie w kształcie trójkąta. W środku trójkąta natomiast znajduje się cyfra od 1 do 7. To właśnie te cyfry mówią nam o tym, jaki plastik został wykorzystany do produkcji opakowania.

1 - PET/PETE

2 - HDPE

3 - PCV

4 - LDPE

5 - PP

6 - PS

7 - OTHERS, INNE


Zdjęcie Symbole na plastikowych opakowaniach wiele nam mówią. Sprawdź, co oznaczają! #2

1 - PET/PETE

Poli(tereftalan etylenu) jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw do produkcji plastikowych butelek i jednorazowych naczyń. Produkuje się w niego również sztuczne włókna, takie jak poliester, polar oraz dacron i tergal. Naukowcy ostrzegają, że ten rodzaj plastiku może być niebezpieczny dla zdrowia. Podejrzewa się, że jest on źródłem ksenoestrogenów, które zaburzają pracę hormonów. Dlatego nie wolno stosować ich ponownie, podgrzewać w mikrofalówce i wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

2 - HDPE

Jest to polieten lub polietylen o wysokiej gęstości. Wykonuje się z niego pojemniki i folię do pakowania żywności, plastikowe rurki, żyłki i linki. Ten rodzaj plastiku jest jednym z najbezpieczniejszy. Z tego względu produkty te można stosować długofalowo.

3 - PCV/V

PCV wykorzystywane jest między innymi do produkcji folii spożywczej, strzykawek, wykładzin, czy płyt gramofonowych. Należy unikać opakowań do żywności wykonanych z tego materiału, ponieważ może on wydzielać szkodliwe toksyny.

4 - LDPE

Z tego rodzaju tworzywa również wykonywane są opakowania do przechowywania żywności. Nie należy on jednak do najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia. Pomimo tego, producenci zezwalają na jego ponowne wykorzystywanie.

5 - PP

PP, czyli tzw. polipropylen wykorzystywany jest do produkowania opakowań na żywność, niektórych elementów karoserii samochodowej oraz przewodów. Podobnie jak HDPE, ten typ plastiku jest jednym z najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia.

Zdjęcie Symbole na plastikowych opakowaniach wiele nam mówią. Sprawdź, co oznaczają! #3

6 - PS

PS, czyli styropian, jest jednym z najbezpieczniejszych tworzyw do produkowania opakowań na żywność. Można jednak zauważyć, że produkowane są z niego niektóre pokrywki do jednorazowych kubków na kawę.

7 - OTHERS

Ten napis wskazuje na to, że produkt wykonany jest z tworzyw, które nie nadają się do przechowywania żywności. Może się w nich znajdować niebezpieczny dla naszego zdrowia bisfenol A, czyli BPA (chyba, że mają oznaczenie "BPA free").

Agnieszka

true

Polecane