Zgony kojarzone ze szczepionką i odczyny poszczepienne. Wiceminister zdrowia podaje liczby

Zgony kojarzone ze szczepionką i odczyny poszczepienne. Wiceminister zdrowia podaje liczby

Wiceminister zdrowia wraz z wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek przedstawiała w środę na posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji informacje na temat szczepień ochronnych przeciw COVID-19. Na posiedzeniu była mowa o potwierdzonych zgonach kojarzonych ze szczepieniem oraz ilości niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Zdjęcie Zgony kojarzone ze szczepionką i odczyny poszczepienne. Wiceminister zdrowia podaje liczby #1

Szczepienia w Polsce

Przypomnijmy, że w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się 27 grudnia ubiegłego roku. Stosuje się w tym celu trzy różne szczepionki - Pfizer, Moderna i AstraZeneca. 

W pierwszej kolejności szczepieni byli seniorzy oraz pracownicy służb medycznych. Od 12 lutego natomiast na szczepienia mogą zgłaszać się również nauczyciele. Nauczyciele szczepieni są głównie szczepionką firmy Astra Zeneca. 

Ile odnotowano odczynów poszczepiennych?

Wiceminister zdrowia Anna Goławska i wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek poinformowały, że na dzień 2 marca odnotowano 2172 niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce firmy Pfizer, 59 po szczepionce firmy Moderna i 1446 po szczepionce firmy AstraZeneca. 

 

Szczepionka Pfizer - 2172 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 57 ciężkich, 345 poważnych i 1770 łagodnych. 

Szczepionka Moderna - 59 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 2 były ciężkie, 8 poważnych, a 49 łagodnych.

Szczepionka AstraZeneca - 1446 NOP, z czego 4 ciężkie, 136 poważne i 1306 łagodne. 

Czym jest NOP (niepożądany odczyn poszczepienny)?

“Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.” - czytamy definicję na rządowej stronie gov.pl

 

“Mamy zidentyfikowanych 30 zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki.” - potwierdziła wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Dodała jednak, że sekcje zwłok nie wykazały, aby szczepionka przeciwko COVID-19 była jedyną przyczyną śmierci pacjenta. 

Agnieszka

true

Polecane