Kolejna silna reakcja alergiczna po szczepieniu na COVID-19

Agnieszka

Zdrowie

17.12.2020 20:05

Kolejna silna reakcja alergiczna po szczepieniu na COVID-19

Szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech została warunkowo dopuszczona do użytku w Stanach Zjednoczonych. Jak zapowiadał producent, szczepionka może u niektórych zaszczepionych wywoływać reakcję alergiczną, dlatego osoby, które są alergikami nie powinny się szczepić (choć tu zdania są podzielone). Problem jednak polega na tym, że niektórzy nie są świadomi swojej alergii na niektóre substancje. Jak do tej pory trzy osoby doznały silnej reakcji alergicznej po szczepieniu na COVID-19.

 

Zdjęcie Kolejna silna reakcja alergiczna po szczepieniu na COVID-19 #1

Pracownik medyczny z Alaski zaszczepiony na COVID-19

 Jak podają media, jeden z pracowników medycznych z Alaski doznał silnej reakcji alergicznej po szczepieniu. Wcześniej w podobnej sytuacji znalazły się dwie pielęgniarki z Wielkiej Brytanii.  Jak informuje dyrektorka oddziału ratunkowego w stolicy Juneau, Lindy Jones, zaszczepiony medyk nie miał historii chorób alergicznych, więc jego szczepienie było jak najbardziej uprawnione. Niemniej jednak do ostrej reakcji i tak doszło. Po jej wystąpieniu pacjent został przewieziony do szpitala, gdzie podano mu epinefrynę, a reakcja alergiczna natychmiast ustała.

 

Czy szczepić alergików na COVID-19? Zdania są podzielone

 Producent szczepionki na koronawirusa wyraźnie zaznaczył w ulotce, że osoby, które są alergikami bardziej narażone są na wystąpienie reakcji organizmu po podaniu preparatu. Zdania na temat tego, czy podawać alergikom szczepionkę są podzielone. 

Według MHRA, brytyjskiego urzędu regulacji medycznych każda osoba, która miała historię anafilaksji lub ciężkich reakcji alergicznych na leki lub żywność, nie powinna się szczepić. Natomiast amerykański urząd regulacji medycznych ma odmiennie zdanie. Według tamtejszych badaczy szczepionka powinna być bezpieczna dla zdecydowanej większości osób z alergiami. Ze szczepień wyklucza się jedynie osoby, które w przeszłości miały już bardzo silne reakcje alergiczne na szczepionki.

 

- Musimy wiedzieć, jaki jest wspólny mianownik? Czy taka reakcja będzie częściej obserwowana niż w przypadku innych szczepionek? Będziemy musieli dowiedzieć się tych rzeczy, aby określić, czy należy zmienić zalecenia dotyczące użytkowania szczepionki - powiedział główny naukowiec FDA, Jesse Goodman.